Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

Dotknięcie sztuki

23 wrz 2022, 15:49

W Muzeum Górnośląskim uczniowie mieli okazję zobaczyć wystawę etnograficzną „Z życia ludu śląskiego XIX i XX wieku”, na którą składają się eksponaty związane z kulturą materialną i duchową, jak i archiwalne fotografie dokumentujące obraz kultury ludowej: chłopskiej i robotniczej Górnego Śląska XIX i XX wieku i jego pogranicza. Wśród ponad 20 tysięcy muzealiów etnograficznych znajduje się kolekcja strojów ludowych ze wszystkich subregionów Górnego Śląska oraz unikatowe narzędzia rzemieślnicze, a także wyroby, na przykład ceramiczne: garnki, misy, dzbanki wykonane na kole garncarskim, fabrycznie zdobione fajanse i porcelana czy elementy wyposażenia tradycyjnych wnętrz mieszkalnych Ślązaków.

Uczestnicy wycieczki wzięli również udział w arcyciekawych warsztatach humanistycznych na wystawie „Schulz wg The Krasnals. IGNORABIMUS. By nikt nie porywał się na odgadywanie zamiarów boskich”, podczas których poznali inne oblicze wybitnego artysty XX-lecia międzywojennego oraz zapoznali się z pracami anonimowej grupy artystów „The Krasnals”. Słowa, ryciny, a także liczne studia i autoportrety stały się krainą zmagań dla artystów współczesnych, którzy spróbowali skonfrontować się z „tam i wówczas” Brunona Schulza.

Zwieńczeniem wyjazdu była wizyta w Centrum Sztuki Współczesnej „Kronika”, w którym autorka wystawy „Matkość” – Agula Swoboda – przeprowadziła wszystkich przez tajniki swojego projektu, w którym współpracowała z pięcioma kobietami, które opowiedziały jej swoje historie związane z macierzyństwem. Każdą z opowieści twórczyni przekształciła w rysunek, który stał się wzorem spersonalizowanego tatuażu, przeniesionego następnie na ciała bohaterek.
Artystka pomogła także otworzyć się naszym humanistom na prezentowanie swojego wewnętrznego świata przy pomocy jednej ze swoich ulubionych technik artystycznych – kolażu. Efekty już wkrótce będzie można podziwiać na wystawie w szkolnej auli.

Aleksandra Cichoń