Marsz Śmierci

23 sty 2023, 09:59

Także i w tym roku, mimo ferii, delegacja naszej szkoły oczekiwała uczestników 12.Rajdu Pamięci im. Jana Stolarza. Współorganizatorami przedsięwzięcia były panie Krystyna Piechoczek i Justyna Rusin z Zarządu Osiedla Górne i Dolne, a także Ochotnicza Straż Pożarna Jastrzębie Górne. Strażacy wyszli na spotkanie piechurów, a w siedzibie Zarządu przygotowano poczęstunek.

W trakcie spotkania organizator Rajdu pan Robert Furtak przedstawił cele jakie przyświecają piechurom, akcentując rolę szkół oraz małych społeczności lokalnych które pielęgnują pamięć o wojnie.

Pani Danuta Matyjasik opowiedziała o swoich dziadkach – Gertrudzie i Erwinie Mołdrzykach, Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Wysłuchaliśmy wzruszającej relacji o ocaleniu Simy i Malki Dafner, sióstr z Sosnowca, które nie były w stanie dalej iść i wybrały schronienie w stodole Mołdrzyków.

Zakończeniem spotkania było wspólne przejście na cmentarz i oddanie hołdu pomordowanym więźniom. Delegacja uczniów naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze razem z absolwentką Anitą Drescher która reprezentowała OSP. Nie zapomnieliśmy też o grobie państwa Mołdrzyków, jastrzębskich Sprawiedliwych.

Cieszymy się zarówno ze współpracy ze społecznością Osiedla Górne i Dolne, jak i z obecności uczniów którzy poświęcili swój wolny czas aby upamiętnić ofiary wojny.

Katarzyna Gibes