Nie zapomnimy o Auschwitz

2 lut 2016, 21:03

Uczniowie z zainteresowaniem obejrzeli wystawę przywiezioną z Muzeum Auschwitz. Poruszała ona właściwie wszystkie aspekty istnienia obozu - genezę, rozwój, ruch oporu, tragiczny los wielu narodów, pomoc mieszkańców Oświęcimia, los dzieci, pracę w podobozach. Najbardziej wzruszające były słynne portrety Diny Gottliebowej i zdjęcie czterech dziewczynek, o którym opowiadał Wilhelm Brasse w filmie “Portrecista”.

Na lekcjach historii obejrzeliśmy filmy pt. ”Dziennik Rutki Laskier”, ”Dziewczęta z Auschwitz” i wspomnianego już “Portrecistę”.

W sobotę 16 stycznia spotkaliśmy się po raz kolejny w Jastrzębiu Górnym z uczestnikami Rajdu Szlakiem Marszu Śmierci Uczniowie nie tylko poświęcili swój wolny czas weekendowy, ale dzielnie znieśli godzinne oczekiwanie w niesprzyjających warunkach zimowych. Radość piechurów ze spotkania z nami spowodowała, że trochę zapomnieliśmy o przenikliwym zimnie. I – jak co roku pojawiała się smutna refleksja na temat możliwości przeżycia na mrozie w obozowym pasiaku i drewnianych butach...

W poniedziałek 18 stycznia klasa II a T wybrała się na jeszcze jeden rajd ,a mianowicie organizowany przez PTTK Rajd Szlakami Martyrologii Narodów. Na mecie w parku zdrojowym młodzież miała okazję posłuchać wspomnień pana Eugeniusza Parzycha. Jego rodzice ratowali więźniów Marszu Śmierci i podobnie jak znani naszej społeczności szkolnej Mołdrzykowie, otrzymali tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. W Zdroju spotkaliśmy też pana Jana Stolarza ,inicjatora wspomnianego wcześniej rajdu Oświęcim- Wodzisław. Uczniowie reprezentujący szkołę w poczcie sztandarowym zapalili znicz pod tablicą upamiętniającą tych więźniów, którzy zginęli tragicznie na jastrzębskiej ziemi .

Katarzyna Gibes