Pamięć o więźniach Auschwitz

27 sty 2020, 18:23

W sobotnie popołudnie 18 stycznia, do ZS Nr 2 przybyli uczniowie obu szkół wraz z rodzicami. Przedsięwzięcie uzyskało wsparcie społeczności osiedla Jastrzębie Górne i Dolne, a na spotkanie przybyli jej przedstawiciele – Rada Osiedla z panią Krystyną Piechoczek, wiceprzewodniczący Rady Miasta Ryszard Piechoczek, strażacy OSP Jastrzębie Górne.

W ubiegłych latach, na spotkania zapraszano świadków historii- była wśród nich nieżyjąca już pani Helena Królik, która zarejestrowała w pamięci zarówno Marsz Śmierci, jak i pochówek ofiar w zbiorowej mogile.

W tym roku gościliśmy potomków rodziny jastrzębskich Sprawiedliwych ,Gertrudy i Erwina Mołdrzyków. Wnuczka Sprawiedliwych-pani Danuta Matyjasik, a także prawnuczka, ,pani Edyta Matyjasik – Pasek, (nauczyciel SP 12), przekazały zgromadzonym wzruszającą relację rodzinną o ocaleniu Żydówek z Sosnowca, Simy i Malki Dafner. O tym,jak Erwin Mołdrzyk znalazł w stodole dwie zmarznięte postaci w pasiakach , jak jego żona, Gertruda, powiedziała – „Trzeba ratować ludzi…”

Pani Edyta zapamiętała moment, kiedy w 1988 roku ich dom odnalazła Sima, rozpoznając stodołę, w której ukryła się z siostrą w styczniu 1945 roku. Niestety, Erwin Mołdrzyk nie dożył tego radosnego momentu, choć często martwił się o losy ocalonych więźniarek. Pani Gertruda w towarzystwie córek udała się do Jerozolimy,żeby w Instytucie Yad Vashem odebrać Medal „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.”

Wszyscy zgromadzeni tego popołudnia w ZS Nr 2 mogli obejrzeć rodzinne pamiątki państwa Mołdrzyków – zdjęcia, dyplom i medal z napisem „Kto ratuje jedno życie – ratuje cały świat.”

Następnie uczestnicy spotkania udali się w kierunku zbiorowej mogiły ofiar Marszu Śmierci przy kościele pw. św.Katarzyny.Minutą ciszy uczczono pamięć więźniów, uczniowie i piechurzy zapalili znicze. Warto zaznaczyć, że w tym samym dniu, przedstawiciele Muzeum Auschwitz – Birkenau na całej trasie pochodu, kładli wiązanki kwiatów na grobach i przy pomnikach.

Ostatnim punktem uroczystości było zapalenie zniczy na grobie państwa Mołdrzyków - prawnuczka Sprawiedliwych i pan Jan Stolarz zaapelowali o pamięć o tych tragicznych wydarzeniach stycznia 1945 roku.

Spotkanie z uczestnikami Rajdu, a także potomkami Sprawiedliwych było ważne nie tylko dla młodzieży, która poświęciła czas ferii, żeby zorganizować przedsięwzięcie i pogłębić wiedzę historyczną. W takich chwilach wszyscy rozumiemy, jak ważna jest pamięć o ludziach idących tędy w pasiakach 75 lat temu, o więźniach, którzy zostali w jastrzębskiej ziemi na zawsze, a także o tych, którzy ratowali życie innych, narażając własne.

Katarzyna Gibes