Spotkanie z naszą podróżniczką Marzeną Mazij

3 mar 2016, 21:53

Marzena urodziła się w Jastrzębiu i jest absolwentką naszej szkoły. Obecnie mieszka w Paryżu. Z plecakiem przemierzyła 29 000 kilometrów. Cała podróż kosztowała ją 16 tysięcy złotych, ale jak podkreślała pieniądze nie są najważniejsze –jeśli nie masz pieniędzy płacisz czasem, jeśli nie masz czasu płacisz pieniędzmi. Pokazała, że zamiast podróżować drogimi samolotami, można jechać stopem, a ekskluzywny hotel zamienić na namiot.

Pierwszym krajem, który odwiedziła nasza bohaterka była Turcja. Tam miała okazję po raz pierwszy przekonać się jak smakuje prawdziwy kebab. Z kolei Irańczycy okazali się niezwykle gościnnym narodem. W Dubajuna każdym kroku widać przepych i bogactwo. Na ulicach można zobaczyć tylko najdroższe marki samochodów. A co ją zaskoczyło ? Nigdy nie przypuszczała, że Indie to taki hałaśliwy kraj.

Najbardziej podobało mi się w Nepalu- zaznaczyła nasza podróżniczka. I chociaż doświadczyła tam przykrego zdarzenia, ponieważ została pogryziona przez psa, to Himalaje tak bardzo ją urzekły, że ciągle wraca do nich wspomnieniami.

W Chinach ciężko się dogadać, jednak ludzie są bardzo mili. Globtroterka opowiadała, że mongolska ludność śpi w jurtach, jeździ na koniach i rozpala ogień na końskiej kupie. Rosja była ostatnim krajem, jaki zwiedziła. Ku naszemu zaskoczeniu na Syberii występują również wysokie temperatury. Zmęczona 7-miesięczną wyprawą powróciła na Śląsk.

Swoje opowieści z podróży wzbogaciła przepięknymi fotografiami i krótkimi filmami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali Marzeny. Nasza globtroterka chętnie opowiadała o swoich wyprawach, tym samym zachęcając młodych ludzi do podejmowania rożnego rodzaju wyzwań oraz realizowania marzeń.

-Podróże pozwalają mi realizować siebie. Nie mogę dokładnie powiedzieć czego w nich szukam i dlaczego ich tak bardzo potrzebuję, ale jedno jest pewne, jak się raz spróbuje to już nie można przestać-podkreślała Marzena.

Swoje opisy podróżniczych przygód i przemyślenia zamieszcza na blogu „W pogoni za”, który traktuje nie tylko o podróżach, ale „jest stroną o poszukiwaniu siebie, realizacji swoich marzeń, poszukiwaniem szczęścia w dalekim i bliskim świecie”.

Monika Goik