Ta nasza wolność

2 mar 2020, 17:33

Na uroczystość przybyli członkowie stowarzyszenia „Pamięć Jastrzębska”, a także - major AK Henryk Czerwiński „Czart”, major NSZ Stanisław Turski „Czarnocki”, profesor Grzegorz Opala, przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy AK Jan Kwapisz i Jan Musiał,, pełnomocnik wojewody Czesław Sobierajski. Pojawili się także dyrektorzy szkół i uczniowie szkół jastrzębskich z nauczycielami.

Młodzież miała okazję wysłuchać wspomnień z lat wojny, a tym samym – zmierzyć się z trudnym tematem, który jednakże nasza szkoła co roku odważnie podejmuje.

Do zadumy nad kondycją ludzką w czasach zagłady zachęcały wzruszające piosenki z tekstami Bułata Okudżawy ,Adama Asnyka, Czerwonych Gitar i Lecha Makowieckiego. Goście nie szczędzili słów uznania dla profesjonalizmu młodych artystów – Piotra Wdowczyka, Wiktorii Dziedzińskiej, Dominiki Brodziak, Jessiki Łuczak, Mai Wycech, Dariusza Werczyńskiego, Mai Mocko i Wiktorii Karwali. Nad przebiegiem występu czuwały Karolina Chlebek i Tatiana Mysakowicz, a o sprawy techniczne zadbali – Jakub Grochowski i Piotr Długosz. Tłem uroczystości były wykonane przez uczniów rysunki i znalezione przez nich fragmenty wierszy Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta.

Mamy nadzieję, że to wydarzenie zachęci młodzież do zainteresowania historią, która nigdy nie była czarno – biała,a „mroczny czas” wydobywał z ludzi złe lub dobre instynkty.

Dziękujemy za pomoc w realizacji przedsięwzięcia klasie II a LO, I a G LO i II d T, a także p. Elżbiecie Nowak, p. Żanecie Ciuksie – Macoń, p. Katarzynie Śnieg, p. Dariuszowi Gruszczykowi i p. Robertowi Stolińskiemu oraz pracownikom obsługi.

Katarzyna Gibes

Monika Długosz

Autorem zdjęć jest Agnieszka Bzdek.