Międzynarodowy projekt eTwinningz języka niemieckiego

W marcu tego roku młodzież obecnej klasy II a i b LO rozpoczęła współpracę z rówieśnikami z Turcji oraz Słowacji. Wspólny projekt prowadzony w ramach eTwinningu Durch den Magen zur Deutschsprache - “Przez żołądek do serca, do nauki języka niemieckiego“ ma na celu połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli nauki języka niemieckiego z gotowaniem, dzięki czemu nauka będzie łatwiejsza i "smaczniejsza”.

Uczniowie poznają nowe słownictwo z zakresu gotowania, artykułów spożywczych.

W następnym etapach będą wymieniać się przepisami kulinarnymi, menu ze swoich stołówek szkolnych oraz w formie filmu zaprezentują swoje ulubione danie.

Pierwsza część projektu została już zakończona. Młodzież wymieniła się zdjęciami i listami, w których dowiedziała się więcej o sobie, swojej szkole i mieście.Nasi uczniowie po raz pierwszy mieli okazję napisać listy do “prawdziwych“ znajomych w języku niemieckim i otrzymać odpowiedź na pytania zadane w listach.

Obecnie trwa drugi etap polegający na przyswajaniu słownictwa poprzez tworzenie quizów w aplikacji Kahoot oraz Quizziz. Grupa języka niemieckiego korzystając ze szkolnych tabletów, otrzymanych w ramach programu “Kształcenie kompetencji niezbędnych na rynku pracy“, skonstruowała quizzy, które udostępniła swoim rówieśnikom z Turcji i Słowacji.

Nauczyciele - koordynatorzy z Polski, Turcji i Słowacji mają nadzieję, że projekt przyniesie efekty w postaci większej motywacji do nauki języka niemieckiego.

Wiesława Dziendziel

Image2.jpg

"Dzielimy się doświadczeniem"

Obecnie realizowany jest eTwinning krajowy z Zespołem Szkół Nr 9 im. dr M. Witczaka w Jastrzębiu-Zdroju. Celem projektu zatytułowanego "Dzielimy się doświadczeniem" jest upowszechnianie umiejętności uczniów szkół, które realizują projekty w ramach akcji KA1 "Mobilność uczniów".

"Netherlands and Poland cooking project"

W ramach upowszechniania rezultatów projektu "Przystanek Portugalia - zagraniczne praktyki zawodowe" nawiązana została współpraca ze szkołą w Holandii.

Po przyjeździe ze stażu zagranicznego uczniowie pokazali krótkie filmy video, ukazujące przygotowanie typowego polskiego i portugalskiego dania. Młodzież z Holandii podzielił się typowymi przepisami kuchni holenderskiej.

Image1.jpg

Image23.jpg