Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Klasa psychologiczno - humanistyczna

Profil skierowany do uczniów zainteresowanych:

  • językiem polskim
  • językiem angielskim
  • biologią i historią
  • psychologią i socjologią
  • pedagogiką i nauczaniem wczesnoszkolnym
  • pracą kuratora lub terapeuty

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia na kierunkach:

  • prawo
  • dziennikarstwo
  • psychologia
  • socjologia i resocjalizacja
  • nauczanie przedszkolne i wczesnoszkolne
  • pedagogika

Co proponujemy?

  • wycieczki edukacyjne
  • spotkania z ciekawymi ludźmi
  • projekty społeczno - pedagogiczne organizowane na terenie szkoły
  • warsztaty ze specjalistami z Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej
  • warsztaty terapii zajęciowej
  • współpracę z:

         - ośrodkami terapeutycznymi

         - zakładem karnym

         - ośrodkiem pomocy społecznej

  • wyjazdy na zajęcia uniwersyteckie

Wydarzenia z życia klas

o profilu psychologiczno-humanistycznym

Szlakiem Korfantego i naszych wspomnień

Minęły kolejne święta, których nie obchodziliśmy w sposób tradycyjny.

Decyzją Wojciecha Korfantego, 3 maja 1921 roku wybuchło trzecie powstanie śląskie. Było to powstanie zwycięskie – spowodowało, że Polska otrzymała ”Perłę w Koronie”, część przemysłowego Górnego Śląska. Kierując walką, Korfanty ogłosił się dyktatorem – był to jego hołd dla Romualda Traugutta.

20 kwietnia, w dniu urodzin Patrona Szkoły, składaliśmy zawsze kwiaty obok popiersia znajdującego się na holu – w tym roku nie miało to miejsca z racji pandemii.

20 marzec to rocznica plebiscytu. Wprawdzie Polska przegrała, ale na terenie dzisiejszego miasta Jastrzębie – Zdrój mieszkańcy zagłosowali za Polską. Zachęcał ich do tego m.in. Korfanty - polski komisarz plebiscytowy, rezydujący w Hotelu Lomnitz w Bytomiu. W tym dniu, co roku nasi uczniowie przystępują do etapu szkolnego ogólnopolskiej Klasówki Powstańczej, odnoszą też sukcesy w eliminacjach finałowych w Katowicach lub Krakowie.

Nie będzie wiosennej wycieczki do Katowic, gdzie co roku odwiedzamy grób na cmentarzu przy ulicy Francuskiej, przechodzimy obok willi Korfantego i dawnej siedziby Sejmu Śląskiego, zmierzając do Muzeum Śląskiego. Trudno ominąć miejsce, gdzie eksponowany jest przyznany pośmiertnie dyktatorowi powstania Order Orła Białego i gdzie w sposób niebanalny poznajemy historię Górnego Śląska. W ubiegłym roku mieliśmy okazję obejrzeć ciekawą wystawę czasową pt. ”Niezapomniane. Kobiety w czasach powstań śląskich i plebiscytu.” Czasem odwiedzamy też robotniczy Nikiszowiec, najbliższy klimatem czasom II RP.

Warto zaznaczyć, że Korfantemu nieobce było doświadczenie izolacji - był więźniem państwa pruskiego w Rawiczu, a w czasach II RP uwięziono go w twierdzy brzeskiej. Na przymusowej emigracji w Czechosłowacji doświadczył strasznych chwil, kiedy nie pozwolono mu odwiedzić umierającego na białaczkę 28-letniego syna Witolda. W 1938 roku daremnie oczekiwał na granicy w Czeskim Cieszynie na wjazd do Polski – nie uzyskał zgody władz na udział w pogrzebie syna.

W kwietniu 1939 roku Korfanty wrócił do kraju w obliczu niebezpieczeństwa wojny, chcąc być użytecznym. Został aresztowany, i uwięziony na trzy miesiące, zmarł wkrótce po wyjściu z Pawiaka.

W hołdzie Patronowi Szkoły, którego nie możemy dziś odpowiednio uhonorować, przytoczmy relację profesora Mariana Szyjkowskiego:

„Musiał przyjechać Korfanty na praskie wygnanie z poczuciem głębokiej krzywdy, ale nigdy o tym nie mówił, ani się nie skarżył. W kawiarni siadywaliśmy obaj nad stosem pism, zbierając dziennikarski materiał i nawzajem go komentując. Rozmowy toczyły się stale i wyłącznie na jeden i ten sam temat: sprawa Polski. Z tego powodu najwięcej podziwiałem hart i niezłomność ducha polskiego egzulanta [wygnańca], dla którego troska o przyszłość Polski nie przestała być nigdy zagadnieniem najbardziej centralnym.”(cyt. za Marian Szyjkowski , ”Wojciech Korfanty w Pradze”, ”Odra", 1946)

Mamy nadzieję, że uczniowie którzy włożyli wiele trudu w przygotowanie się do tegorocznej Klasówki Powstańczej, nie zniechęcili się jej odwołaniem i dalej będą pogłębiać wiedzę o ciekawej historii Górnego Śląska.

Prezentujemy poniżej kilka zdjęć przypominających działania rocznicowe w ubiegłych latach wierząc, że będziemy mogli znów pewnego dnia wyruszyć szlakiem Wojciecha Korfantego…

Katarzyna Gibes

Śląskie Targi Książki

Piąta edycja tego wydarzenia była prawdziwą ucztą dla czytelników, wśród których znaleźli się nasi uczniowie – humaniści z klasy I a G, a także logistycy z I b TG i I a BG. Do Międzynarodowego Centrum Kongresowego przyjechało w tym roku ponad 150 autorów i 170 wystawców z ciekawą ofertą książek.

Dostępne były nowości i bestsellery wszystkich gatunków literackich – od kryminałów i fantastyki po komiksy i poezję, a oprócz tego imponujące stoiska warszawskich antykwariuszy. Dodatkową atrakcją były spotkania z twórcami takimi jak Roma Ligocka, Cezary Łazarewicz, Maria Konwicka czy Maciej Pieprzyca.

Jedynym mankamentem Targów był tłok – impreza przyciągnęła tłumy wielbicieli czytania. Zapewne jednak udział uczniów w tym wydarzeniu będzie stałym punktem naszego kalendarza szkolnego.

Będąc w Strefie Kultury, trudno było nie wstąpić do wyjątkowego miejsca, jakim jest Muzeum Śląskie. Zawsze warto przenieść się w czasie do epoki maszyny parowej, zobaczyć zdemolowany przez Niemców Hotel Lomnitz czy bunt solidarnościowy lat 80 – tych.

Logistycy rozwijali wyobraźnię w Laboratorium Przestrzeni Teatralnych, a humaniści podziwiali tzw. stereofotografie w fotoplastykonie. Duże zainteresowanie wzbudziła imponująca kolekcja malarstwa współczesnego, w tym wystawa czasowa „Duch natury” z obrazami m.in. Wilhelma Sasnala i Zofii Kulik. Ekspozycja wskazuje na odpowiedzialność każdego z nas za kondycję środowiska naturalnego.

W Galerii Jednego Dzieła uczniowie zetknęli się z instalacją Chiharu Shioty, japońskiej artystki tworzącej w Berlinie. Ogromna sieć z włóczki z umieszczonymi w niej cyframi przypomina wszechświat w który wpleciono nasze historie indywidualne. I tu też przesłanie dzieła jest ekologiczne- każdy z nas jest częścią jednego organizmu, o który należy dbać.

Niezwykle bogata oferta Targów Książki i Muzeum Śląskiego sprawiła, że kilka godzin minęło zbyt szybko, pozostał pewien niedosyt w obcowaniu ze sztuką i książką. Uczniowie z żalem opuszczali zarówno przestrzenie muzealne, jak i budynek MCK – co ze zdziwieniem, ale i radością odnotowali opiekunowie Barbara Będkowska, Katarzyna Śnieg, Monika Długosz, Katarzyna Gibes.

Katarzyna Gibes


Zmagania najlepszych recytatorów w mieście

25 marca w naszej szkole odbyły się powiatowe eliminacje XX Konkursu Recytatorskiego"Słońce, słońce i życie" dla szkół podstawowych i klas III gimnazjów. Uczestniczyło w nich 20 uczniów w kategoriach kl.I- III, IV-VI i VII-VIII.

Najliczniej reprezentowana była kategoria uczniów kl.IV-VI.

W ramach zmagań konkursowych uczestnicy deklamowali wiersz oraz fragment prozy. Dobór repertuaru był różnorodny: począwszy od humorystycznych tekstów J. Tuwima, J. Brzechwy i K. I.Gałczyńskiego po refleksyjne -W. Szymborskiej.

Młodzi adepci sztuki słowa dostarczyli słuchaczom wielu wzruszeń. Czekamy na nich i nie tylko- ponownie w przyszłym roku szkolnym w ramach XXII Konkursu Recytatorskiego!

                                                                                                                          

                                                                                                                         organizatorki konkursu I. Bonarek i E. Karasek


Rusza kolejna edycja programu POZA HORYZONT - Młodzieżowa Grupa Rozwoju Osobistego

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych uczniów z klas LO o profilu psychologiczno-humanistycznym do udziału
w programie POZA HORYZONT.

Cykl zajęć dodatkowych skierowanych prowadzony jest przez wykwalifikowanych pracowników Poradni Psychologiczno-Pedagogiczną w Jastrzębiu- Zdroju. Poruszana tematyka skierowana jest na rozwój osobisty oraz poszerzanie wiedzy
z zakresu psychologii społecznej. Celem zajęć jest rozwijanie osobowości oraz kształtowanie pozytywnych postaw
u młodych ludzi.

Zajęcia mają charakter warsztatowy i są całkowicie bezpłatne. Uczestniczy programu otrzymują po zakończeniu cyklu CERTYFIKAT. Program rusza już 20 marca br.

Jeśli szukasz nowych wyzwań… zgłoś już dziś swój udział Wychowawcy lub Pani Pedagog J. Kulas  

                                                                                                                                                                           Zapraszamy !


Maturzyści z kulturą…

Dnia 6. 03. 2019r. uczniowie klas IIIa LO i IV c T oglądali spektakl pt. "Tango" w Teatrze Ziemi Rybnickiej.

Przedstawienie podobało się i bawiło swą absurdalną konwencją. Aktorzy wykreowali przekonywujące swą groteskowością postacie zwariowanej rodzinki. Scenografia, choć nie do końca wierna Mrożkowi, to jednak oddająca przesłanie sztuki. Spektakl na pewno pomógł w zrozumieniu i interpretacji jednego z najsłynniejszych współczesnych polskich dramatów.

Był to już, niestety, ostatni wyjazd naszych klas do teatru, zamykający kształcenie teatralne w szkole średniej.

                                                                                                                                                  uczniowie kl. IIIa LO



Wspominaliśmy Wisławę Szymborską

Zdeklarowani humaniści naszej szkoły wzięli udział w kolejnym ciekawym spotkaniu organizowanym w Księgarni Autorskiej. Gościem był Michał Rusinek - literaturoznawca, tłumacz, pisarz i wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Został sekretarzem Wisławy Szymborskiej po przyznaniu jej Nagrody Nobla, a dziś prowadzi jej Fundację. Nic dziwnego, że sala pękała w szwach – przybyli przedstawicie wszystkich pokoleń, m.in. wielu emerytowanych pracowników naszej szkoły.

Radosna, swobodna atmosfera spotkania prowadzonego przez jastrzębskiego polonistę Andrzeja Ślakowskiego, udzieliła się wszystkim. Michał Rusinek ze wzruszeniem wspominał noblistkę, jej skromność, naturalność i niechęć do wielkich galowych uroczystości. Przypominał np. zdziwienie wielbicieli jej twórczości pytających o rodzaj pióra jakim pisała – poetka pisała najtańszym długopisem kupionym w kiosku... Żyjąc w czasach PRL –u, szanowała deficytowe towary i pisała na każdym możliwym skrawku papieru, nawet na małych tekturkach kupowanych z rajstopami.

Rzadko pisała bezpośrednio o wojnie, ale jej wiersze „Jeszcze”, ”Nienawiść”, ”Obóz głodowy pod Jasłem” są lekturą obowiązkową w wielu szkołach na świecie – Janina Ochojska spotkała w Izraelu żołnierza, który recytował wiersze noblistki po hebrajsku.

Sekretarz Szymborskiej sam jest wybitnym teoretykiem literatury, dlatego spotkanie było okazją do postawienia wielu nurtujących nas pytań – np. jak nie odmieniać nazwisk, czy też o formę żeńską niektórych zawodów. Były też pytania o obce zapożyczenia – i tu usłyszeliśmy, że język bez zapożyczeń jest martwym językiem (nawet Francuzom nie udało się wyrugować anglicyzmów).

Niezrównane były anegdoty związane z językiem, jak np. pytanie zadane przez kasjerkę w sklepie na dworcu lotniczym – „Jaka jest pana finalna destynacja?”…

Na koniec przytoczono fragmenty książki Michała Rusinka pt. "Jaki znak twój? Książki na dalsze sto lat niepodległości.” Autor powtarza pytania z "Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy, ale dopisuje do nich własne, wierszowane odpowiedzi, bliższe czasom współczesnym. W rozdziale ‘Coś jej winien?” nakazuje współczesnemu patriocie np. sprzątać po psie, dokarmiać koty i ptaki, nie marnować wody, uczyć się języków obcych, czytać książki, podróżować.

Spotkanie było niezwykle interesujące, a kolejka po autograf długa. Zapewne wiele osób ceniących twórczość noblistki, chętnie sięgnie po książki jej sekretarza, Michała Rusinka.

                                                                                                       Katarzyna Gibes

Więzienny przykład…” wizyta młodzieży Zespołu Szkół nr 2 w Zakładzie Karnym w Jastrzębiu-Zdroju

W styczniu uczniowie klasy 3 B Technikum Logistycznego oraz 2 c Liceum Ogólnokształcącego o profilu psychologiczno- humanistycznym mieli szansę odwiedzić i poznać prozę życia codziennego skazanych osadzonych w Zakładzie Karnym
w Szerokiej.

Sama inicjatywa odwiedzin tak szczególnego miejsca budziła wśród młodzieży wiele emocji.

Już podczas wejścia przez bramę główna odwiedzający poddani zostali szczegółowej kontroli. Następnie dzięki uprzejmości funkcjonariuszy uczniowie poznawali warunki i rytm życia codziennego skazanych przebywających obecnie
w zakładzie. Wysłuchali wiele ciekawych historii i poznali niektóre przepisy i prawa obowiązujące w jednostce penitencjarnej zarówno zatrudnionych tam funkcjonariuszy jak i przebywających skazanych.
Bezcenna lekcja życia…


Humaniści z Korfantego ponownie na salonach Uniwersytetu Humanistycznego SWPS                w Katowicach

13 grudnia 2018 uczniowie klasy II a LO ponownie odwiedzili Uniwersytet Humanistyczny SWPS w Katowicach by i tam uczestniczyli w wykładach i warsztatach psychologicznych.
Tym razem poruszono następujące tematy: "Wielkie eksperymenty psychologiczne" (Kamil Zieliński),

"Autoprezentacja w sieci. Jak Cię widzą tak Cię klikają" (Wiktoria Liman) oraz "Jak rozumieć choroby i zaburzenia psychiczne?" (Aleksandra Żyłkowska; na zdjęciu). Przedsmak dnia z życia studenta…

Pozytywnie „nakręcone”

Wśród licznych działań wolontariatu jakie podejmowane są przez uczniów naszej szkoły na uwagę zasługuje inicjatywa uczennic klasy humanistyczno-psychologicznej.

Daria Ostrzołek, Maja Kolera oraz Weronika Kaszta regularnie odwiedzają Jastrzębskie Ognisko Wychowawcze przy ul. Turystycznej aby tam integrować się i wspierać dzieci oraz młodzież w codziennych zajęciach. Jak mówią: „…najczęściej pomagamy im odrabiać lekcje, sprawdzamy zeszyty, wychodzimy na place zabaw gdy jest piękna pogoda.
Teraz w okresie zimowym staramy się wypełnić im popołudnia i długie wieczory organizując zabawy w świetlicy na terenie ogniska. Wspólnie układamy puzzle lub gramy.

To połączenie przyjemności z pożytecznym, a dla nas te spotkania są „bezcennym przeżyciem i doświadczeniem…” 



Warsztaty z „dobrej komunikacji”

Klasa II a LO wzięła udział w warsztatach z zakresu dobrej komunikacji międzyludzkiej. Zajęcia odbyły się 17 października w ramach przedmiotu "komunikacja medialna", poprowadziła je pedagog szkolna- Jadwiga Kulas.

W trakcie warsztatów uczniowie najpierw próbowali zdefiniować czym jest komunikacja oraz w jaki sposób można ją wyrazić. Następnie wzięli udział w ćwiczeniach i zabawach, których celem było pokazanie co sprzyja a co szkodzi prowadzeniu dobrej komunikacji wśród osób.

Na koniec zauważono zagrożenia, jakie płyną z przekazywania niesprawdzonych informacji oraz z komunikowania się przy użyciu nowoczesnych technologii.

Wyjście do Zakładu Leczniczo - Opiekuńczego "Betlejem" w Jastrzębiu - Zdroju

W dniu 25 września br. uczniowie klasy psychologiczno-humanistycznej odwiedzili miejscowy zakład leczniczo-opiekuńczy dla dzieci prowadzony przez Zgromadzenie Córek Bożej Miłości. W ośrodku leczeniem, opieką i rehabilitacją objęte są dzieci z niepełnosprawnością intelektualną i fizyczną w wieku od roku do 25 lat.

Podczas spotkania młodzież miała szansę uświadomić sobie jak niedoskonały może być człowiek pod względem fizycznym i psychicznym. Celem wizyty było również uwrażliwienie młodego pokolenia na fakt iż wciąż jest to istota ludzka.

W ten sposób szkoła stara się promować i zachęcać młodzież do działań wolontaryjnych. Chyba się udało… Kilka dziewczynek z klasy II a LO regularnie odwiedza podopiecznych zakładu i stara się wspierać ich w miarę swoich możliwości i umiejętności. A to jest bezcenne…

Uczniowie klasy psychologiczno-humanistycznej z wizytą w Publicznym Przedszkolu nr 21

13 czerwca 2018 uczniowie klasy pierwszej, humanistyczno - psychologicznej udali się na zajęcia przedmiotowe do Publicznego Przedszkola nr 21 w Jastrzębiu-Zdroju. Była nauka i była zabawa.

                                                                                                      

                                                                                                               Paniom jeszcze raz dziękujemy za wartościową lekcję.

„PCHŁA SZACHRAJKA” uczniowie ZS nr 2 w przedstawieniu dla jastrzębskich przedszkolaków

W dniach 6 i 28 marca uczniowie klasy II b LO odwiedzili trzy jastrzębskie przedszkola ( PP- 20, PP- 21, PP- 3), by wystąpić ze spektaklem „Pchła Szachrajka”.

Korzyści ze spotkania były obopólne. Maluchy świetnie się bawiły, poznając literaturę dziecięcą, młodzież natomiast miała okazję zaprezentować swoje umiejętności aktorskie, wokalne i taneczne oraz obserwować zajęcia prowadzone przez nauczycieli nauczania przedszkolnego.

Dla humanistów zainteresowanych pedagogiką i psychologią praca z dziećmi może być propozycją na przyszłość.



WARSZTATY PSYCHOEDUKACYJNE

We wtorek, 20 marca w auli szkolnej odbyły się warsztaty dla klasy I a LO, klasy o profilu psychologiczno-humanistycznym, prowadzone przez pedagoga szkolnego. Miały one charakter zabawowo-integracyjny. W trakcie zajęć do ćwiczeń wykorzystano chustę animacyjną oraz gry i zabawy psychoedukacyjne. Grupa chętnie brała udział  w aktywnościach. Celem zajęć była relaksacja i integracja uczniów.

Czym jest miłość w psychologii? - udział humanistów w warsztatach na SWPS Uniwersytetu Humanistyczno-Społecznego w Katowicach.

Jak współczesna psychologia definiuje miłość? Czym różni się miłość od zakochania? Jak stworzyć udany związek oparty na szacunku i zaufaniu a kiedy warto powiedzieć sobie, że to już koniec relacji? Po odpowiedzi na te oraz inne pytania klasa I A LO wybrała się na wykład i warsztaty do Katowic na SWPS Uniwersytet Humanistyczno-Społeczny. Wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, że wyjazd się udał.

„Poza horyzont” warsztaty z zakresu psychologii społecznej

Klasa I a LO o profilu psychologiczno-humanistycznym realizuje program zajęć dodatkowych skierowanych na rozwój osobisty i zgłębianie wiedzy z zakresu psychologii społecznej.

Szkoła prowadzi współpracę z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Jastrzębiu- Zdroju.
Od listopada grupa chętnych osób z klasy I a LO uczęszcza na dodatkowe zajęcia Poradni pt.: „Poza horyzont”. Celem zajęć jest rozwijanie osobowości oraz kształtowanie pozytywnych postaw u młodych ludzi. Zajęcia mają charakter warsztatowy.

28 listopada klasa wzięła udział w warsztatach z zakresu profilaktyki uzależnień organizowanych w szkole.

W kwietniu 2018 roku przewidywany jest wyjazd klasy do Katowic na wykład i warsztaty w ramach spotkań psychologicznych organizowanych dla młodzieży przez Uniwersytet SWPS w Katowicach.

Jadwiga Kulas

Przedszkolaki znowu u nas!

Co to były za emocje.. ta pasja i zaangażowanie. Gotowe ciasteczka nie tylko prezentowały się wyśmienicie, ale i smakowały wybornie.

                                                                              Warsztaty przygotowały i przeprowadziły Ewa Goraus oraz Anna Labza.

Pierwsza pomoc – warsztaty uczniów ZS 2 dla przedszkolaków

W kwietniu 2016 r. już kolejny raz odwiedziliśmy grupę pięciolatków z Publicznego Przedszkola Nr 21.
Uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego prowadzili zajęcia z pierwszej pomocy. Młodzi słuchacze bardzo chętnie uczestniczyli w ćwiczeniach i odpowiadali na pytania podsumowujące.

Z wielkim zainteresowaniem i dużym zaangażowaniem sprawdzali przytomność i oddech, układali kolegów w pozycji bezpiecznej i okrywali folią. Przedszkolaki bardzo dużo wiedzą o odblaskach i znają numery alarmowe.

Współpraca z pięciolatkami wskazuje, że już od najmłodszych lat należy uczyć się udzielania pierwszej pomocy.

                                                                                                                                                                   Bożena Araszczuk

Pierwsza pomoc- cd. warsztatów uczniów ZS 2 dla przedszkolaków

W maju 2016 r. kolejny raz przeprowadziliśmy ćwiczenia z pierwszej pomocy w grupie 5-latków. Tym razem dzieci uczyły się, jak należy postąpić, gdy ktoś się zrani, jak unieruchomić rękę oraz na czym polega zapewnienie komfortu psychicznego osobie poszkodowanej.

Uczennice klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego: Dominika, Wioletta, Ola i Klaudia z dużym zaangażowaniem przekazywały dzieciom podstawowe zasady bandażowania i zachowania się w sytuacji, gdy ktoś się zrani. Przedszkolaki bardzo aktywnie uczestniczyły w ćwiczeniach i nabyły kolejną ważną umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

                                                                                                                                                                   Bożena Araszczuk

Koktajl fizyczno-chemiczny

7 kwietnia dzieci z Przedszkola Nr 21 w Jastrzębiu- Zdroju uczestniczyły w zajęciach pt. "Koktajl fizyczno - chemiczny". Podczas zajęć ciekawe świata przedszkolaki przy pomocy uczniów klasy II b LO miały okazję wykonać liczne doświadczenia z fizyki i chemii. Ich zaangażowanie i chęć eksperymentowania oraz zadawane pytania przyniosły dużo radości prowadzącym pokazy. Brawo Przedszkolaki!

                                                                                                                                                           Aleksandra Stępień 

Wizyta uczniów ZS 2 w Domu Nauki i Rehabilitacji

1 lutego 2016 r. 9-osobowa grupa uczniów klasy III c T (Nikola Pydyn, Marlena Rusin, Joanna Jeżewska, Małgorzata Żagan, Patrycja Hynek, Marek Wabnic, Tomasz Jeleśniański, Tomasz Nowoczek, Grzegorz Zalewski) odwiedziła wychowanków jastrzębskiego Domu Nauki i Rehabilitacji.
Młodzież wzięła udział w warsztatach terapeutycznych przygotowanych przez opiekunów ośrodka. Wspólnie z wychowankami Domu Nauki i Rehabilitacji uczniowie wykonywali mandale oraz tworzyli kartki walentynkowe.

Zajęcia, jak zawsze, odbyły się w miłej i przyjaznej atmosferze. Uczniowie naszej szkoły niecierpliwie czekają na kolejną wizytę w DNiR, gdyż jest to wspaniała możliwość integracji środowiska osób niepełnosprawnych ze zdrowymi osobami.

                                                                                                                                                                      Katarzyna Śnieg

Warsztaty kulinarne „Wiem co jem” dla uczniów Szkoły Podstawowej Nr 5

Po raz kolejny nasi uczniowie klas gastronomicznych wyszli z inicjatywą „zdrowego odżywiania” tym razem jednak do uczniów Szkoły Podstawowej Nr 15.

W czasie warsztatów uczennice naszej szkoły w łatwy i przyjemny sposób przekazały praktyczną wiedzę i umiejętności na temat zdrowego odżywiania i pomagały dzieciom ze Szkoły Podstawowej Nr 5 przygotowywać zdrowe przekąski zgodnie z piramidą żywienia.

Celem warsztatów było kreowanie właściwych nawyków żywieniowych oraz wyrobienie chęci sięgania po zdrową żywność. Dzieci bardzo chętnie zaangażowały się w zajęcia i pod opieką uczennic Dwójki wykonały przekąski, które zjadły z wielkim apetytemNa zakończenie młodzi uczniowie obiecali, że będą starać się żyć zdrowo i jeść zdrowo.

                                                                                                                                                             Elżbieta Nowak

Warsztaty dla przedszkolaków „Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki”

W październiku 2015 r. uczennice naszej szkoły z klas gastronomicznych odwiedziły przedszkolaków przygotowując dla nich „zdrowe” warsztaty.

Przygotowały wierszyki, zgadywanki i zabawy, podczas których okazało się, że 5-letnie dzieci całkiem sporo wiedzą na temat prawidłowego odżywiania. Największą atrakcją było wspólne przygotowywanie kanapek. Wystarczyło poukładać pokrojone warzywa w ciekawy sposób, a prosty posiłek zamienił się w „prawdziwą przygodę”.

Po długich pożegnaniach przedszkolaki i uczennice technikum obiecały, że jeszcze spotkają się na kolejnej lekcji z cyklu promocji zdrowia. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach programu Śląskiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie, do którego przynależy nasza szkoła.

                                                                                                                                                              Emilia Antończyk

„Młodzi” szefowie kuchni…


Po raz kolejny gościliśmy w naszej szkole milusińskich z Przedszkola nr 21. Przedszkolaki wraz ze swoją wychowawczynią panią Anną zawitały do naszych „gastronomów”.

W rozwijaniu sztuk kulinarnych wspierali „młodych kucharzy” nasi uczniowie z klas gastronomicznych. Zresztą zobaczcie sami…

Młodzi aktorzy z wizytą w przedszkolu…

Dnia 16 lutego grupa uczniów z klasy o profilu aktorsko - dziennikarskim zawitała do zaprzyjaźnionych przedszkoli jastrzębskich, Publicznego Przedszkola nr 3 i Publicznego Przedszkola nr 26, by wystąpić przed maluchami z programem artystycznym zatytułowanym "Brzechwa dzieciom i inne niespodzianki". Recytowano znane i lubiane wiersze tego wybitnego twórcy literatury dla dzieci i młodzieży, m.in. "Na straganie", "Hipopotam", Sum", "Kaczka dziwaczka", jednak szczególną atrakcją okazała się żonglerka piłeczkami i maczugami w perfekcyjnym wykonaniu Kuby, ucznia klasy II b LO. Na zakończenie spotkania przeprowadzony został konkurs pod hasłem "Zgadnij, kto to?".

Utwory Brzechwy okazały się wdzięcznym tworzywem dla recytatorów, mali widzowie byli rozbawieni, a dyrekcja wdzięczna "za zainteresowanie dzieci światem książki poprzez atrakcyjne formy upowszechniania utworów literatury dziecięcej."

                                                                                                                                            E. Kanak