Wojciech Korfanty – patron Zespołu Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Wojciech Korfanty

„Nie szanując zasług tego człowieka, nie uszanowano historii Śląska.”

Stanisław Cat-Mackiewicz

Śląski polityk i przywódca III Powstania Śląskiego, w II RP jeden z liderów Chrześcijańskiej Demokracji, Wojciech Korfanty, to jedna
z najważniejszych postaci dla Śląska.

mmmmmmmmmmmmm

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi faktami z życia i działalności
Wojciecha Korfantego.

Dokument fabularyzowany poświęcony Wojciechowi Korfantemu.

Śladami słów Wojciecha Korfantego

Broszura prezentująca sylwetkę Wojciecha Korfantego.

Grzegorz Bębnik, Sebastian Rosenbaum, Mirosław Węcki, Wojciech Korfanty, Warszawa 2018
Seria "Bohaterowie Niepodległej"

Zapraszamy do biblioteki szkolnej

W zbiorach biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Nr 2 nasi czytelnicy znajdą książki zwiane ze Śląskiem oraz
z życiem i działalnością Wojciecha Korfantego.

Korfanty_002.jpg

Lektura książki autorstwa Józefa Krzyka i Barbary Szmatloch o Wojciechu Korfantym to fascynująca przygoda intelektualna. Nie jest napisana hermetycznym językiem i obciążona aparatem naukowym w postaci drobiazgowych odniesień, przypisów. Choć oparta na rzetelnie dobranych źródłach i odwołująca się do aktualnych badań przeprowadzonych
w tym obszarze. Czyta się ją lekko. Są nawet fragmenty, od których trudno się oderwać, jak chociażby rywalizacja Korfantego z Piłsudskim w listopadzie 1918 r. czy opis roli, jaką odegrał Korfanty podczas III powstania śląskiego.

Wydawca określa tę pozycję jako reporterską opowieść biograficzną.
Autorzy nie szczędzą pod adresem Korfantego słów krytycznych, jak również pokazują jego chwile wielkości. Zaletą książki jest ukazanie Korfantego na świetnie zrekonstruowanym tle historycznym.

Tomasz Słupik (fragmenty recenzji)

Dąb Korfantego w 100-lecie III Powstania Śląskiego

Zamknięty już dziś życiorys wielkiego Polaka Wojciecha Korfantego wart jest trwania w naszej pamięci i rozumiejących sercach.

dab_Korfantego_002.jpg

Nagroda Korfantego

nagroda_002.jpg

Działalność Wojciecha Korfantego jest przykładem i wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń. Nagroda jego imienia, "Statuetka Korfantego " jest przyznawana młodzieży Zespołu Szkół Nr 2, która zna i szanuje postawę oraz działalność patrona szkoły i jest zaangażowana w działalność społeczną, kulturalną oraz artystyczną na rzecz środowiska lokalnego i regionu.

Do pobrania:

Regulamin Nagrody Korfantego