Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI:

poniedziałek7:30 - 17:00                                                                                        
wtorek7:30 - 17:00
środa7:30 - 17:00
czwartek7:30 - 17:00
piątek7:30 - 16:00

Nauczyciel bibliotekarze:

Żaneta Wiercioch
Krystyna Szczęsny
Beata Dębowska

Rok szkolny 2023/2024

WOLNE LEKTURY


Biblioteka szkolna informuje, że na stronie WOLNE LEKTURY dostępne są bezpłatnie
do pobrania następujące lektury szkolne:
Arystofanes: ChmuryPlaton: Państwo
Arystoteles: PoetykaPotocki Wacław: Transakcja wojny chocimskiej
Dante Alighieri: Boska komediaSłowacki Juliusz: Lilla Weneda
Kochowski Wespazjan: Psalmodia polskaSofokles: Antygona
Mickiewicz Adam: Ballady i romanseSofokles: Król Edyp
Mickiewicz Adam: Konrad WallenrodSzekspir William: Hamlet
Mickiewicz Adam: DziadySzekspir William: Makbet
Molier: SkąpiecSzekspir William: Romeo i Julia
Orzeszkowa Eliza: Nad NiemnemWergiliusz: Eneida
Ossendowski Ferdynand: Mocni ludzieWyspiański Stanisław: Noc listopadowa

Na tej stronie można bezpłatnie przeczytać wiele różnorodnych książek - nie tylko lektur.

"POROZMAWIAJMY O KSIĄŻKACH"

12 stycznia w bibliotece szkolnej odbyło się pierwsze z cyklu spotkań „Porozmawiajmy o książkach”. Gościem klasy 4a LO była pani dyrektor Ewa Mentel, która opowiedziała o tym, jaką rolę w jej życiu odgrywa czytanie. Pani dyrektor przedstawiła kilka książek i opowiedziała, dlaczego są one dla niej ważne i wyjątkowe. Z ciekawością wysłuchaliśmy również kilku anegdot i ciekawostek z życia naszej gościni i dzięki temu dowiedzieliśmy się, jaką czytelniczką była jako dziecko, a jaką podczas studiów. To było bardzo ciekawe spotkanie, które nie tylko zabrało nas w niezwykły świat książek, ale uświadomiło, że czytanie uczy, rozwija i bawi. Dziękujemy za inspirujące spotkanie.

Zapraszamy nauczycieli, którzy chcą porozmawiać o książkach na spotkania z naszymi uczniami.

„Przypadek Adolfa H.”, Eric-Emmanuel Schmitt
„Bikini”, Janusz Leon Wiśniewski

„Samotność w sieci”, Janusz Leon Wiśniewski
„Maria Magdalena”, 
Ewa Kassala

SZKOLENIE PT. „SZTUCZNA INTELIGENCJA W BIBLIOTECE SZKOLNEJ”

8 grudnia w czytelni szkolnej odbyło się kolejne spotkanie bibliotekarek jastrzębskich szkół, którego głównym celem było szkolenie pt. „Sztuczna inteligencja w bibliotece szkolnej”. Warsztaty poprowadziła Wioletta Frank - bibliotekarka SP 10 w Jastrzębiu-Zdroju. Uczestniczki poznały wiele narzędzi i aplikacji przydatnych do uatrakcyjnienia zajęć oferowanych uczniom przez bibliotekę szkolną. Zajęcia bardzo spodobały się bibliotekarkom, które już planują kolejne warsztaty, podczas których będą się dzielić swoimi umiejętnościami i doświadczeniem.

Spotkanie było też okazją do omówienia bieżących spraw i problemów, na które napotykają bibliotekarki w swojej codziennej pracy. Nasze spotkania zawsze są skarbnicą pomysłów i dobrych rad.

8280_m.jpg

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

216-8565_logo.jpg

W październiku obchodzimy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji 19 października w naszej szkole odbyło się coroczne spotkanie bibliotekarek szkół jastrzębskich.

Panie dyskutowały o zmieniających się oczekiwaniach uczniów, rodziców i nauczycieli, a zatem i o zmianie oferty i funkcji biblioteki w środowisku szkolnym. Wymiana doświadczeń z pewnością zaowocuje dostosowaniem potencjału biblioteki do zaspokojenia potrzeb jej użytkowników.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych
wszystkim czytelnikom i sympatykom biblioteki życzymy
najciekawszych lektur, najlepszych przekładów, najstaranniejszych edycji
i niekończącej się przygody z książką.


Image_2023-10-19_at_18.18.071_edit.jpeg

Image_2023-10-19_at_18.18.075_edit.jpeg

Image_2023-10-19_at_18.18.07_edit.jpeg

Image_2023-10-19_at_18.18.074_edit.jpeg

12. edycja Narodowego Czytania

9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie para prezydencka zainaugurowała akcję Narodowego Czytania, W tym roku czytamy fragmenty powieści „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Wybór dzieła nie jest przypadkowy, gdyż „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Tradycją biblioteki szkolnej stał się udział w akcji Narodowego Czytania. 11 września zostaliśmy zaproszeni przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 6 do zaprzyjaźnionej ze szkolnymi bibliotekami księgarni Autorskiej na wspólne czytanie powieści Elizy Orzeszkowej. Po krótkim przedstawieniu idei Narodowego Czytania i wybranego w tym roku dzieła literatury polskiej, uczniowie klas 7 i 8 przeczytali wybrane przez siebie fragmenty. Młodsi koledzy zostali nagrodzeni zasłużonymi brawami przez uczniów klasy 3a LO. Ciekawostką było odczytanie przez kierowniczkę Autorskiej, panią Ewę Żmudę fragmentu powieści w tłumaczeniu na język śląski. Spotkanie zakończone zostało wspólnym czytaniem. Tym razem przy mikrofonie stanęły nasze uczennice, Natalia i Kornelia.

Uczestnicy spotkania otrzymali pamiątkowe kartki z pieczęcią prezydencką.

Link do strony Kancelarii Prezydenta

KIERMASZ UŻYWANYCH PODRĘCZNIKÓW

Biblioteka szkolna zaprasza na kiermasz używanych podręczników.

ksiazki.jpg

Rok szkolny 2022/2023

Rok Wojciecha Korfantego - 150 rocznica urodzin Patrona SzkołyW kwietniu biblioteka szkolna włączyła się w obchody 150 rocznicy urodzin Patrona Szkoły.

W czytelni można była zapoznać się z wystawą prezentującą książki poświęcone Wojciechowi Korfantemu.
Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje nowość w zbiorach biblioteki - „Korfanty. Silna bestia”, książka Józefa Krzyka i Barbary Szmatloch zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wybrane klasy drugie i trzecie liceum i technikum zostały zaproszone do czytelni na projekcję filmu „W pogardzie i chwale - Wojciech Korfanty”. Uczniowie zmierzyli się również w konkursie wiedzy
o Patronie Szkoły. Zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe i dyplomy.

Wyniki konkursu:

I miejsce Dominika Greń kl. 3a LO

II miejsce Emilia Kiełkowska kl. 3c LO

III miejsce Aleksandra Pochcioł kl. 2 a LO

Dziękujemy za zachęcenie uczniów do udziału w wydarzeniu oraz pracę w jury konkursu nauczycielom historii: Katarzynie Gibes, Joannie Zdziebło i Marii Rudowskiej.
Wszystkim dziękujemy za współpracę w tym roku szkolnym i zapraszamy do wzięcia udziału w akcji „Weź książkę na wakacje”.

W GRODZIE KRÓLA KRAKA

25 maja w ramach realizacji programu nauki języka polskiego uczniowie z Ukrainy udali się do Krakowa, aby poznać najcenniejsze zabytki z historii Polski.

Na Wawelu zobaczyli komnaty, skarbiec, katedrę, groby królewskie i Dzwon Zygmunta.

Następnie Traktem Królewskim przeszli na Rynek. W Kościele Mariackim podziwiali Ołtarz Wita Stwosza, a w Sukiennicach wytwory rękodzieła. Dodatkową atrakcją była defilada strażaków z okazji 150-lecia Krakowskiej Straży Pożarnej.

Wycieczka była sfinansowana ze środków Pomocy Ukrainie.

Trudna lekcja

10 maja uczniowie z Ukrainy w ramach lekcji języka polskiego i adaptacji kulturowej udali się do Auschwitz - Birkenau byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Obóz Auschwitz stał się dla świata symbolem terroru, ludobójstwa i Szoa. Utworzony został przez Niemców w połowie 1940 r. na przedmieściach Oświęcimia, włączonego przez nazistów do Trzeciej Rzeszy.

Bezpośrednim powodem utworzenia obozu była powiększająca się liczba aresztowanych masowo Polaków i przepełnienie istniejących więzień. Pierwszy transport Polaków dotarł do KL Auschwitz 14 czerwca 1940 r. z więzienia w Tarnowie. Początkowo miał to być kolejny z obozów koncentracyjnych, tworzonych przez nazistów już od początku lat trzydziestych. Funkcję tę Auschwitz spełniał przez cały okres swego istnienia, także gdy - od 1942 r. - stał się równocześnie jednym z ośrodków „Endlösung der Judenfrage” (ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej) - nazistowskiego planu wymordowania Żydów zamieszkujących okupowane przez III Rzeszę tereny.

Wyjazd sfinansowany był z Funduszu Wsparcia Ukrainy.

Uczymy się języka polskiego i poznajemy Śląsk

W ramach nauki języka polskiego i adaptacji kulturowej uczniowie z Ukrainy 14 kwietnia udali się na wycieczkę do stolicy regionu - Katowic.

W Muzeum Śląskim uczestnicy wycieczki przeszli z przewodnikiem ścieżką edukacyjną „Skond my som, czyli historia i kultura Górnego Śląska w pigułce”.

Podczas spaceru po mieście uczniowie podziwiali perełki architektury Katowic, zobaczyli Uniwersytet Śląski oraz Teatr im. Stanisława Wyspiańskiego.

Wieczorem młodzi melomanii udali się do siedziby NOSPR-u, gdzie uczestniczyli w koncercie „Tańcz! - mówią Beethoven i Rumi”. W pierwszej części wysłuchali fantazji na temat Thomasa Tallisa Ralpha Vaughana Williamsa oraz „Tańca” na wiolonczelę i orkiestrę Anny Clyne w wykonaniu izraelskiej wiolonczelistki Inbal Segev. Drugą część koncertu wypełniła VII Symfonia A-dur op. 92Ludwiga van Beethovena. Orkiestrę prowadziła Valentina Peleggi.

W 2019 roku siedziba NOSPR-u dołączyła do European Concert Hall Organisation. Była ona jedyną polską salą koncertową należącą do tej grupy wraz z innymi dwudziestoma innymi tego typu instytucjami na kontynencie.

Wycieczka sfinansowana była ze środków Funduszu Pomocy Ukrainie.

"Z książką wysoko w górę"

W piątek 10 marca w sali kinowej, w ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, odbyło się pierwsze spotkanie z prezesem Klubu Wysokogórskiego w Jastrzębiu-Zdroju Dariuszem Mildnerem. Młodzież miała okazję wysłuchać interesujących opowieści z wyprawy na Chan Tengri - wys. 7010 m n.p.m. w 2011 roku. Przy okazji biblioteka, w celu zachęcenia do czytania literatury o tematyce górskiej, przygotowała regał z książkami o tej tematyce oraz wystawkę zdjęć z różnych wypraw wysokogórskich pana Mildnera.

Książki górskie gwarantują niesamowitą, pełną emocji lekturę i podróż na szczyty, których zdobycie często wykracza poza możliwości większości osób. To nie tylko opowieści o pięknych i budzących respekt górach, ale także o niezwykłych ludziach, którzy, aby osiągnąć postawione sobie cele, byli w stanie poświęcić wszystko. (źródło: www/niestatystyczny.pl/).

To spotkanie jest początkiem cyklu o wyprawach wysokogórskich, w których wezmą udział uczniowie pozostałych klas.


Biblioteka Szkolna na Dzień Humanisty

Biblioteka szkolna włączyła się w organizację Dnia Humanisty.

Przygotowała z okazji Roku Wisławy Szymborskiej wystawę jej tomików poetyckich i tablicę z cytatami noblistki.

Zaprosiła uczniów klas pierwszych do udziału w konkursie językowym.

Przedstawiciele klas zmierzyli się w kilku konkurencjach. Musieli wykazać się znajomością frazeologizmów, przysłów, synonimów, homonimów oraz umiejętnością korzystania ze słowników.

Pierwsze miejsce wywalczyli uczniowie klasy 1f Ti 1a LO. Gratulujemy znajomości języka ojczystego.

1.jpeg

Nie pozostaliśmy obojętni

6 lutego w Turcji i Syrii zadrżała ziemia, powodując ogromne straty i śmierć tysięcy ludzi. Nie mogliśmy pozostać obojętni wobec niewyobrażalnego cierpienia ofiar trzęsienia ziemi. W bibliotece szkolnej zorganizowana została zbiórka „Koc od każdej klasy”. Akcji przyświecały dwa cele. Pierwszy, to oczywiście pomoc pokrzywdzonym. Drugi, nie mniej ważny, to aspekt wychowawczy. Wspólne pomaganie integruje, pozwala rozwijać różne umiejętności oraz daje poczucie sensu i satysfakcji. Na apel biblioteki i Samorządu Uczniowskiego odpowiedziały klasy:

1a LO, 2a LO, 2c LO, 3a LO, 3b LO, 1a T, 1b T,4b TP, 4d TG, 1g T,

Organizatorzy dziękują uczniom, ich wychowawcom, a także indywidualnym darczyńcom za zaangażowanie.

Zebrane koce, śpiwory, środki higieniczne dla kobiet i dzieci, chusteczki nawilżane zostały odwiezione do Centrum Wolontariatu przy Politechnice Śląskiej, a stamtąd trafią bezpośrednio do potrzebujących.

Warto wspomnieć, że do naszej akcji aktywnie włączyły się biblioteki jastrzębskich szkół: ZS 3, SP 10, SP 18, a także społeczność SP 1.

Klasa 1b BS w Miejskiej Bibliotece Publicznej

W ramach realizacji zadań Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna proponuje uczniom klas pierwszych zajęcia w Filii nr 1 Miejskiej Biblioteki Publicznej. Uczniowie mają okazję zapoznać się z ofertą placówki oraz w czasie wykładu prowadzonego przez pracownika biblioteki panią Kornelię Jasionek przyjrzeć się wyjątkowym osobowościom Jastrzębia- Zdroju i w ten sposób włączyć się w obchody 60-lecia naszego miasta.

a.png

Poznajemy Polskę i uczymy się języka polskiego!

Biblioteka szkolna zorganizowała wycieczkę krajoznawczą i integracyjną dla wszystkich uczniów naszej szkoły pochodzących z Ukrainy.

Uczestnicy obejrzeli spektakl „Zakazane dzieci - opowieść Korczakowska” w teatrze Banialuka, a potem wjechali kolejką linową na Szyndzielnię i udali się na Klimczok. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie Bielska - Białej.

Wycieczka sfinansowana była ze środków Funduszu Pomocy Ukrainie.

Dziękujemy pani Joannie Pastwie za pomoc w realizacji zadania.

"Zakochani są wśród nas"

Z okazji walentynek Biblioteka Szkolna zorganizowała konkurs literacki „Zakochani są wśród nas”. Uczestnicy wykazali się znajomością utworów lirycznych, piosenek o tematyce miłosnej oraz par literackich i filmowych.

Bez_nazwy1.png

Nagrody otrzymują:

- za pierwsze miejsce - Julia Porochońska,

- za drugie Dominika Greń,

- za trzecie Oliwia Plewińska.

Nagrody ufundowane są z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

IMG_E2094_m.JPG

Bez_nazwy.png

Mikołaj też lubi poezję romantyczną!

Kończy się Rok Romantyzmu Polskiego. Dla miłośników poezji romantycznej, którzy cały rok systematycznie spotykali się w bibliotece, aby poznawać literaturę tej niezwykłej epoki, święty Mikołaj przygotował książkowe prezenty. Zapraszamy wybrańców do Biblioteki Szkolnej 6 grudnia. Mikołaja wsparł finansowo Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa.

ballady_i_romanse_m.jpg

Audycja muzyczna „Ballady i romanse”

W piątek 25 listopada Rada Rodziców i Biblioteka Szkolna zaprosiły uczniów na audycję muzyczną „Ballady i romanse” w wykonaniu artystów Filharmonii Śląskiej.
Uczniowie wysłuchali utworów epoki romantyzmu oraz opowieści o losach ich twórców. Spotkanie z dziełami romantyków było jednym z wielu wydarzeń literackich organizowanych z okazji Roku Romantyzmu Polskiego przez Bibliotekę Szkolną .
W spotkaniu uczestniczyli szkolni artyści oraz klasy, które włączyły się w akcję Narodowego Czytania w Korfantym.
Dziękujemy Radzie Rodziców za sfinansowanie wydarzenia.

Nagrody rozdane!

21 listopada Pani Dyrektor Ewa Mentelwręczyła nagrody zwycięzcom w konkursach zorganizowanych przez Bibliotekę Szkolną w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Gratulujemy nagrodzonym i zachęcamy do uczestniczenia w konkursach bibliotecznych.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej!Można już wypożyczać nowości zakupione z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Wyniki konkursu plastycznego „Ulubiona postać literacka”:

  • 1 miejsce:Amelia Bienicka - kl. 1C LO - Faun z książki „Opowieści z Narni”
  • 2 miejsce:Natalia Miler - kl. 1 C LO - Bomba z książki „Okrutny książę”
  • 3 miejsce:Justyna Rajewska - kl. 1 d T - Raskolnikow z książki „Zbrodnia i kara”
  • Wyróżnienie:Alicja Wala - kl. 2 d T - Winston Smith z książki „1984 rok”

Wyniki konkursu fotograficznego „Z książką mi do twarzy”:

  • 1 miejsce:Kornelia Kogut - kl. 2 A LO - „Drakula”
  • 2 miejsce:Bartosz Kruszyk - kl. 1 B LO - „Rozmyślania”
  • 3 miejsce:Iga Anuszkiewicz - kl. 2 e T - „Las na granicy świata”

Wyróżnienie:

  • Maja Tomanek - kl. 2 e T - „Alicja w Krainie Czarów”
  • Natalia Wala - kl. 2 e T
  • Paulina Rothkegel - kl. 3 b T - „Ania z Zielonego Wzgórza”

Narodowe Czytanie ballad Adama Mickiewicza w Korfantym

21 listopada Biblioteka Szkolna zaprosiła uczniów do kolejnej edycji Narodowego Czytania w Korfantym. Pierwszoklasiści mogli wysłuchać ballad: „Romantyczność”, „Świtezianka”, „Lilije”, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Trzech Budrysów” oraz ukraińskiej ballady „Czaty” dedykowanej naszym uczniom z Ukrainy.

Dziękujemy wszystkim, którzy podjęli trud przygotowania tekstów do czytania, zwłaszcza wychowankom pani Jadwigi Chroń i pani Katarzyny Moczoł. Artemowi Tymchukowi gratulujemy odwagi
i dobrego opanowania języka polskiego.

Ballady i romanse zostały opublikowane w czerwcu 1822 roku
w Wilnie jako główna część pierwszego tomu „Poezyj” Adama Mickiewicza. Pisany w latach 1819–1821 cykl wierszy wyznaczył początek dziejów poezji romantycznej w Polsce, stając się dla nowej epoki jednym z najważniejszych punktów odniesienia.
To zbiór nowatorski i oryginalny, a jednocześnie ujmujący naturalnością stylu i prostotą języka. Wiersze ukazują szerokie możliwości pisarskie wybitnego autora, który na tle nastrojowej przyrody wykreował fascynujący i wyjątkowy świat pełen uczuciowości, fantazji i ludowej moralności.
Zbiór Mickiewiczowskich poezji rychło stał się literackim wydarzeniem, wzbudzając wielki entuzjazm wśród miłośników literatury narodowej.
Do dziś wiersze tego cyklu są niezwykle popularne, a ich współczesne znaczenie dla polskiej kultury potwierdza Rok Romantyzmu Polskiego.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady
i romanse
Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu

i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa –napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda

Konkurs czytelniczy dla pierwszoklasistów rozstrzygnięty!

Konkurs „Z książką mi po drodze” kierowany do uczniów klas pierwszych wygrały, uzyskując maksymalną ilość punktów, Ola Mura i Emilia Ukleja z klasy 1c LO. Nagrody książkowe wręczono uczennicom na uroczystości pasowania .

Gratulujemy i zachęcamy do udziału w pozostałych konkursach: fotograficznym „Z książką mi do twarzy” oraz plastycznym „Ulubiona postać literacka”.

Projekcja filmu „Katyń”

6 października w rocznicę kapitulacji Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” w czasie wojny obronnej roku 1939

w sali kinowej odbyła się dla klas maturalnych projekcja filmu „Katyń” w reżyserii A. Wajdy.

Film miał przypomnieć młodzieży doświadczenie Polaków, którzy musieli w 1939 r.odpierać atak dwóch agresorów oraz dalsze losy jeńców wojennych w ZSSR.

Dziękujemy Panu Dariuszowi Gruszczykowi za obsługę techniczną projekcji.

Bez_nazwy.png

Pierwszoklasiści w bibliotece szkolnej

22 września w ramach zajęć integracyjnych uczniowie czterech klas pierwszych wzięli udział w zajęciach w bibliotece szkolnej. Po zapoznaniu się z ofertą biblioteki nowi czytelnicy sprawdzali swoją wiedzę ze znajomości lektur w konkursie„Z książką mi po drodze”.

Konkurs wygrały, zdobywając maksimum punktów Ola Mura i Emilia Ukleja.

Gratulujemy i zapraszamy wszystkich do korzystania z bogatego księgozbioru biblioteki oraz zacisza czytelni.




narodowe_czytanie.jpg

Weź udział w konkursie!

W związku z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa biblioteka szkolna zaprasza uczniów do wzięcia udziału w dwóch konkursach:

  • 1. Konkurs fotograficzny - „Z książką mi do twarzy”
  • 2. Konkurs plastyczny -„Ulubiona postać literacka”

Dla zwycięzców nagrody książkowe , a dla uczestników zaproszenie na audycję muzyczną Filharmonii Śląskiej „Ballady i romanse”.

Szczegóły w bibliotece.


narodowe_cztanie_konkurs.jpg



narodowe_czytanie_2022.jpg

Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju
w roku szkolnym 2022/23 otrzymało dofinansowanie
ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach realizacji Narodowego Programu rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.


narodowe_czytanie_2022_1.jpg.jpg

Rok szkolny 2021/2022

Katyń jest dla Polaków symbolem zbrodniczej polityki systemu sowieckiego wobec narodu polskiego.

Zbrodnia Katyńska to skrytobójczy mord dokonany przez Sowietów na blisko 22 tysiącach obywatelach państwa polskiego, których wzięto do niewoli lub aresztowano. Na podstawie tajnej decyzji Biura Politycznego Komitetu Centralnego Wszechzwiązkowej Komunistycznej Partii (bolszewików) z 5 marca 1940 r., zgładzono strzałem w tył głowy około 15 tysięcy jeńców przetrzymywanych wcześniej w obozach specjalnych NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie
i Starobielsku oraz 7 tysięcy osób osadzonych w więzieniach zachodnich obwodów republik Ukraińskiej i Białoruskiej, tj. terenach wschodnich Polski, włączonych w 1939 r. do Związku Sowieckiego. Ofiarami byli głównie znaczący obywatele państwa polskiego: oficerowie Wojska Polskiego i policji, urzędnicy administracji państwowej oraz przedstawiciele intelektualnych i kulturalnych elit Polski. Zginęli zakopani bezimiennie w masowych dołach cmentarnych.


Sprawa „katyńska” była przez cały okres ZSRR jedną z najściślej strzeżonych tajemnic Kremla.

Bez_nazwy.jpg

8 kwietnia w ramach obchodów rocznicy Zbrodni Katyńskiej biblioteka szkolna zaprosiła uczniów siedmiu klas na dwa seanse filmu „Katyń”w reżyserii Andrzeja Wajdy.
Po obejrzeniu filmu uczniowie sprawdzali swoją wiedzę o Zbrodni Katyńskiej w krótkich testach, których poprawność ocenili nauczyciele historii.

Zachęcamy uczniów do skorzystania z materiałów naukowych o mordzie katyńskim dostępnych w bibliotece szkolnej.

Krystyna Szczęsny

Zaproszenie do udziału w konkursie językowym

Z okazji Dnia Humanisty 15 marca biblioteka szkolna zaprasza uczniów do udziału w konkursie językowym "Z polszczyzną za pan brat".

Trzyosobowe drużyny reprezentujące klasę zapraszamy do zabawy w czytelni według planu:

  • 1 lekcja - klasy 2 ABCD technikum
    2 lekcja - klasy 1 ABCDE technikum
  • 3 lekcja - klasy 2 ABC liceum
  • 4 lekcja - klasy 1 ABC liceum

Zadania konkursowe obejmują pracę ze słownikiem, znajomość frazeologizmów, przysłów, zasad ortograficznych, odmianę wyrazów.

slownik.jpg

W Roku Romantyzmu Polskiego biblioteka szkolna organizuje
spotkanie z poezją romantyczną

Bez_nazwy.jpg

Zapraszamy wszystkich do interpretacji głosowej wybranego wiersza epoki romantyzmu. Najciekawsze wykonania wykorzystamy w montażu słowno - muzycznym.
Wszystkie próby będą nagrodzone!

Na zgłoszenia czekamy od 28 lutego.

                                         

                       

Konkurs biblioteki szkolnej

Pinterest-InteriorAwards-watercolourworkshopemmablock.jpg

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie plastycznym na maskotkę biblioteki Zespołu Szkół Nr 2. Prace należy składać w bibliotece do 10 marca 2022 r. Na zwycięzcę czeka atrakcyjna nagroda.

Szczegóły w Regulaminie.

Zapraszamy!


Do pobrania:

1. Regulamin Konkursu

2. Metryczka

Spotkanie z poezją Cypriana Kamila Norwida

W uznaniu zasług Cypriana Kamila Norwida dla polskiej sztuki i polskiej kultury, w 200-lecie jego urodzin, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę ustanawiającą rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.

Z tej okazji biblioteka szkolna zaprosiła uczniów na spotkanie z poezją Norwida. Interpretacji utworów podjęli się uczniowie z różnych klas, stali bywalcy szkolnej czytelni.

Szczególne podziękowania składamy panu Dariuszowi Gruszczykowi i jego podopiecznym, którzy ubogacili spotkanie pięknie wykonanymi utworami poezji śpiewanej.

W swojej twórczości Cyprian Kamil Norwid odwoływał się do narodowej i europejskiej tradycji, a zarazem był odważnym nowatorem oraz krytykiem różnych przejawów życia społecznego i politycznego.
Patriotyzm podnosił do rangi najwyższej wartości. Podobnie ujmował jako świadomy oraz głęboko wierzący katolik kwestie etyczne, filozoficzne oraz teologiczne. Stale interesował go człowiek, na nim skupiał swą poetycką i artystyczną uwagę.
Święty Jan Paweł II pisał:
„Cyprian Norwid pozostawił dzieło, z którego emanuje światło pozwalające wejść głębiej w prawdę naszego bycia człowiekiem, chrześcijaninem, Europejczykiem i Polakiem”.
Na zawsze weszły do zbiorowej świadomości Norwidowe frazy, takie jak:
„Ojczyzna to wielki, zbiorowy obowiązek"

„Kształtem miłości piękno jest”.

„Bo piękno na to jest ,by zachwycało

Do pracy. Praca, by się zmartwychwstało”.

Jego nowatorska twórczość oraz bezkompromisowe sądy artystyczne, polityczne
i moralne stopniowo odsuwały od niego czytelników. Tylko część jego dzieł została opublikowana za jego życia. Część z nich zaginęła, ale wiele zostało odszukanych po śmierci twórcy i wtedy, już w XX w., został odkryty na nowo .

W roku 2001 na Wawelu, w Krypcie Wieszczów Narodowych umieszczona została urna z ziemią z grobu Norwida. Poeta symbolicznie powrócił do Ojczyzny.

W bibliotece można otrzymać pamiątkowe zakładki do książek z cytatami Norwida.

Krystyna Szczęsny

Żaneta Wiercioch

Poznajmy Tonego Halika

zdjecie_startowe.jpg

16 listopada w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie z Mirosławem Wlekłym, autorem książki „Tu byłem. Tony Halik”,poświęcone postaci wybitnego podróżnika, dziennikarza, operatora filmowego, autora programów podróżniczych
i znakomitego gawędziarza. Słuchacze poznali fascynującą biografię Halika, dowiedzieli się w jaki sposób młody Mieczysław Antoni z żołnierza II wojny przeistoczył się w słynnego obieżyświata, wnikliwego obserwatora i rejestratora kultur pierwotnych, penetrującego wspólnie z Elżbietą Dzikowską najmniej znane regiony świata. Owocami tych podróży były znane i popularne programy telewizyjne, jeszcze niedawno chętnie oglądane przez telewidzów: „Tam, gdzie pieprz rośnie”, „Pieprz i wanilia”. Autor biografii Halika opowiedział także o procesie tworzenia książek poświęconych wybitnym postaciom, zbieraniu materiałów, wywiadom z bliskimi, szukaniu nieznanych epizodów z życia znanych ludzi.

Na spotkaniu nie zabrakło uczniów i nauczycieli naszej szkoły.

Książka o Haliku znajduje się w zbiorach biblioteki szkolnej. Jako zachęta do lektury niech posłużą słowa Michała Nogasia:

"Nie istniały dla niego zadania niemożliwe do wykonania. Wpychał się wszędzie tam, gdzie innym brakowało odwagi. Oto opowieść o sympatycznym szaleńcu, któremu nikt nie był w stanie odmówić uroku. Nawet gdy nieco przeinaczał fakty i zbytnio koloryzował swój życiorys. Był tu i teraz. Cały Halik."

Osobom, które zainteresują się tematyką związaną z Halikiem, polecamy książkę
Romana Warszewskiego, „Dzikowska. Pierwsza biografia legendarnej podróżniczki”
.

Fani prozy M. Wlekłego znajdą w zbiorach biblioteki szkolnej jego książkę
„Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo”
.

Żaneta Wiercioch

Krystyna Szczęsny

3.jpg

Graj w bibliotece!

Zainteresowanie grami planszowymi i towarzyskimi stale rośnie. Gry są nie tylko doskonałym sposobem na wspólne spędzanie czasu, ale też nauką poprzez zabawę, doskonaleniem umiejętności komunikacyjnych i zdrowej rywalizacji. Ponadto rozwijają umiejętność logicznego myślenia, przewidywania i planowania. Planszówki i inne gry towarzyskie, to rozrywka na najwyższym poziomie.

Zgodnie z sugestiami uczniów spędzających czas wolny w czytelni, biblioteka szkolna wzbogaciła swoją ofertę gier planszowych i towarzyskich.

Zapraszamy wszystkich chętnych do czytelni na zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem gier dostępnych w bibliotece.

Żaneta Wiercioch

Krystyna Szczęsny

255091837_215830070622400_534270048553310603_n.jpg

Uczeń z pasją

W ramach cyklu „Uczeń z pasją” odbyły się w bibliotece szkolnej dwa spotkania, których gospodarzem był Krzysztof Kurdziel - mistrz gier fabularnych.

Krzysztof omówił zasady gier fabularnych i zaproponował stworzeni w szkole grupy nowej gry.

Klasyczną grę fabularną można porównać do teatru improwizacji, w którym osoba prowadząca (zwana mistrzem gry) odgrywa rolę autora scenariusza, reżysera, narratora i zazwyczaj aktora ról postaci drugoplanowych. Natomiast gracze, czyli osoby biorące udział w grze, są aktorami pierwszoplanowymi, nieznającymi wszakże scenariusza i zmuszonymi improwizować oraz reagować na sytuacje, jakie stawia przed nimi mistrz gry.

Rozgrywka jest konstruowana prawie wyłącznie w oparciu o słowne opisy, czasem wspomagane muzyką lub taktyczną planszą. Mistrz gry opisuje graczom ich otoczenie i akcje wykonywane przez bohaterów niezależnych, gracze natomiast opisują czynności wykonywane przez ich postaci..

Organizatorzy spotkania zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej zabawy!

Wartość dodana uczestnictwa w tych grach to poprawienie umiejętności językowych i swoboda w prowadzeniu narracji.

Wasza polonistka będzie zachwycona!

Biblioteka szkolna zachęca wszystkich uczniów do dzielenia się swoimi pasjami i poszerzania kręgu znajomych z pasją.

Krystyna Szczęsny

Żaneta Wiercioch

Jesienna akcja "Rogalik za książkę"

26 października 2021 roku biblioteka szkolna zainaugurowała jesienną akcję „Rogalik za książkę”. Słodki poczęstunek otrzymał każdy czytelnik, który odwiedził bibliotekę i wypożyczył książkę. Rogaliki będzie można „upolować” w różne dni tygodnia przez całą jesień. Serdecznie zapraszamy!

Żaneta Wiercioch

Krystyna Szczęsny

Narodowe Czytanie 2021 w „Korfantym”

W dniach 6 – 8 października 2021 w naszej szkole odbyła się kolejna edycja Narodowego Czytania. Podobnie jak poprzednie, miała na celu popularyzowanie dzieł literatury narodowej. Tegoroczną lekturą, z którą zapoznali się uczestnicy wydarzenia, był dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”. Najpierw uczniowie obejrzeli w sali kinowej spektakl Teatru Telewizji w reżyserii Marcina Wrony ze znakomitą kreacją Magdaleny Cieleckiej w roli Dulskiej (2013 r.). Przed projekcją pani Krystyna Szczęsny (bibliotekarka i polonistka) przybliżyła młodzieży postać Gabrieli Zapolskiej i jej dzieło, a także wyjaśniła pojęcie „dulszczyzny”. Uczniowie otrzymali zakładki z synonimami słowa „dulszczyzna”.

Zwieńczeniem akcji było czytanie fragmentów dramatu w holu szkoły. W wydarzeniu wzięła udział pani dyrektor Ewa Mentel, która wcieliła się w rolę pani Dulskiej. Partnerowała jej pani Monika Brachaczek (sekretarka) jako Lokatorka.

Nasi lektorzy:

Anita Bodzioch

Zuzanna Górecka

Wanessa Hauszild

Karolina Kozłowska

Weronika Pawełoszek

Konrad Rduch

Gabriela Walek

Krzysztof Wierzbicki

Julia Żydka

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zachęcamy do czytania.

Narodowe Czytanie przygotowały bibliotekarki: Krystyna Szczęsny i Żaneta Wiercioch

Konkurs „Zabierz książkę na wakacje…” rozstrzygnięty

Zwycięzcami wakacyjnego konkursu fotograficznego zostali uczniowie klasy III a LO. I miejsce zajął Szymon Sorek za umiejętność dostrzegania w rzeczywistości literackich nawiązań. Zdobywczynią drugiego miejsca została Aneta Pala za uchwycenie atmosfery beztroskich wakacyjnych dni. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy.

Wrześniowy kiermasz książek

Już we wrześniu w rusza kiermasz książek w „Korfantym”. To świetna okazja, aby zaopatrzyć się w podręczniki potrzebne do nauki w Liceum Ogólnokształcącym, Technikum lub Branżowej Szkole I stopnia. Kiermasz to również miejsce, gdzie możesz zdobyć ciekawą lekturę na długie jesienne wieczory. Przeczytaj o wydarzeniu i dowiedz się więcej.

kiermasz.jpg

Każdy uczeń może przynosić książki do biblioteki w godzinach jej pracy. Należy pamiętać, aby zapisać na kartce swoje imię, nazwisko i klasę oraz zaproponować cenę za daną książkę. Książki, które nie znajdą nowego właściciela można w każdej chwili odebrać z biblioteki.

Zachęcamy do udziału w kiermaszu!

Rok szkolny 2021/2020

Konkurs fotograficzny „Zabierz książkę na wakacje…”

konkurs.jpg

Przed nami najprzyjemniejszy okres w roku – wakacje! A jeśli wakacje, to urlop. A jeśli urlop to… koniecznie z książką w ręku. Nic nie poprawi humoru ani nie zrelaksuje tak, jak dobra lektura. Czy to na plaży, w górach czy w domu – zawsze warto mieć jakąś w zanadrzu.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co robią w wakacje książki pozostawione w bibliotekach? Czy zazdroszczą koleżankom - szczęściarom, które wylegują się z ludźmi na plaży? Czy płaczą, że nikt ich nie chce i nie kocha? A może chodzą do innych działów na ploteczki? Czytają po raz nie wiadomo który z nudów same siebie?

Pamiętajcie - bez Was książki się nudzą - zabierzcie je ze sobą na wakacje!

Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w konkursie fotograficznym
"Zabierz książkę na wakacje”.

Wasze zadanie jest proste: należy sfotografować się z książką (najlepiej pożyczoną w naszej bibliotece). Można też zrobić zdjęcie samej książce w ciekawej wakacyjnej scenerii. Wybór należy do Was.

Do udziału w konkursie zapraszamy również uczniów rozpoczynających naukę
w klasie pierwszej we wrześniu 2021 roku.

Na zwycięzców czekają nagrody.
Zapraszamy do udziału!

Spotkanie bibliotekarzy jastrzębskich szkół

2 czerwca 2021 r. w Zespole Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju odbyło się spotkanie bibliotekarzy szkół jastrzębskich. Jego celem było omówienie sytuacji bibliotek szkolnych podczas nauczania zdalnego, problemów związanych z powrotem uczniów do szkół i pomocy podopiecznym w zaadaptowaniu się do nowych warunków po długim okresie izolacji.

Bibliotekarki podzieliły się również doświadczeniami związanymi z organizacją pracy biblioteki, pozyskiwaniem środków na zakup nowych książek. Nie zabrakło również zapowiedzi zintensyfikowania wspólnych działań i inicjatyw zaplanowanych na kolejny rok szkolny.

Atrakcją spotkania była prezentacja Agaty Tuckiej-Marek na temat współpracy z autorką książki „Semiramida” Ewą Kassalą. Pani Agata przedstawiła również swoje niezwykłe projekty zainspirowane przygodą z „Semiramidą” oraz pasją do koni i jeździectwa. Warto podkreślić, że obie panie są absolwentkami naszej szkoły, a Pani Agata Tucka-Marek jest nauczycielką wychowania fizycznego w ZS2.

Udział w tym wydarzeniu wzięli również uczniowie Korfantego.

Spotkanie bibliotekarek odbyło się po raz drugi w bieżącym roku szkolnym. Poprzednie, z udziałem autorki książki „Pełny bunclok” Anny Lerch-Wójcik, miało miejsce 30 września 2020 r.

Żaneta Wiercioch

148 rocznica urodzin Korfantego

Zespół Szkół Nr 2 z dumą nosi imię Wojciecha Korfantego. Nasza szkoła od początku swojej działalności identyfikowała się z ideami towarzyszącymi działalności Korfantego, jego walką o powrót Śląska do Macierzy, o podniesienie poziomu edukacji mieszkańców Śląska, a także o polepszenie bytu społeczności lokalnej.

20 kwietnia obchodzimy 148 rocznicę urodzin naszego Patrona.

Korfanty1.png

Każdego roku czcimy pamięć Wojciecha Korfantego. Chcemy przypominać zasługi i dokonania wielkiego Ślązaka i Polaka. Wybitny polityk, publicysta, bohater niepodległościowy - Wojciech Korfanty to jeden z najbardziej zasłużonych Polaków XX wieku i jedna z najważniejszych postaci dla Śląska.

Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi faktami z życia i działalności
Wojciecha Korfantego.

Polecamy zakładkę Patron Szkoły

Dlaczego warto mieć hobby?

Hobby pobudza zmysły, wyzwala pozytywne emocje i nadaje życiu kierunek. Sprawia, że nabiera ono kolorów i większego sensu. Brak hobby prowadzi do nudy, pustki, a nawet depresji i destrukcyjnych uzależnień. Hobby wyzwala pozytywne emocje i wpływa na poczucie dobrostanu.

Badania wykazały, że posiadanie hobby, bądź – jak kto woli - pasji wpływa na dobre samopoczucie i satysfakcję z życia, niezależnie od wieku i płci. Ludzie prowadzący życie z pasją częściej doświadczają pozytywnych emocji oraz jest im łatwiej w przypadku niepowodzeń czy chwilowych przeciwności. Lepiej je znoszą.

Życie z pasją:

dodaje energii, żywotności i sił witalnych

  • zwiększa zaangażowanie, koncentrację i wydajność
  • wpływa na proces twórczy i kreatywność
  • korzystnie wpływa na Twoje zdrowie (zarówno fizyczne, jak i psychiczne)
  • ma działanie profilaktyczne
  • jest sposobem na relaks i wypoczynek
  • zaspokaja potrzebę relacji z innymi ludźmi
  • daje szansę na wystąpienie efektu flow (to stan, w którym człowiek doświadcza pewnego rodzaju euforii, ekstazy wywołanej całkowitym oddaniem się wykonywanym czynnościom)

Ostatecznie pasja jest sposobem na odprężenie, wytchnienie i relaks. Zmniejsza stres i wspomaga nasz system odpornościowy.

Hobby jest jak przyjaciel, z którym nigdy się nie nudzisz.

Ciekawe jest również to, że coraz więcej pracodawców zwraca uwagę na profil swojego przyszłego pracownika nie tylko poprzez wykształcenie czy doświadczenie zawodowe, ale przede wszystkim zainteresowania czy pasje. To one niekiedy mówią o nas najwięcej

Biblioteka zaprasza w podróż

Wyjazdy zagraniczne i krajowe pozwalają poznawać piękne miejsca, których na całym świecie nie brakuje. Niemal każdy chciałby móc zwiedzać świat, ale z wielu względów nie zawsze możemy realizować takie marzenia.

pozdroz.jpg


W czasie pandemii zmuszeni jesteśmy do pozostania w domach. Jeśli jednak lubisz podróże, to możesz je odbywać dzięki książkom. Napisane przez znanych podróżników, globtroterów, opatrzone wieloma fotografiami, pozwolą Ci zaznajomić się nawet z najdalszymi zakątkami naszego świata. Część podróżników obdarzonych jest nie tylko ciekawością poznawania świata, ale i talentem literackim, dlatego ich książki znakomicie oddają atmosferę i piękno miejsc, o których opowiadają. Dzięki nim poznasz nie tylko piękne miejsca, ale i kulturę różnych zakątków świata. A może wykorzystasz swoje zdolności i przygotujesz jakąś egzotyczną potrawę.

W bibliotece szkolnej znajdziesz znakomite książki o podróżach. Nowości i znane, lubiane przez naszych czytelników pozycje odkryją przed Tobą tajemnice szerokiego świata.




Narodowe Czytanie 2020 w Korfantym

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku,
a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył
w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Rękopis Balladyny znajduje się w zbiorach Biblioteki Narodowej i można go obejrzeć na stronie Polona.pl>>


Biblioteka szkolna zachęca uczniów i nauczycieli do czytania dramatu .

Dla tych, którzy prześlą zdjęcie lub filmik z czytania „Balladyny” przewidziane atrakcyjne nagrody książkowe.

biblioteka.zs2@op.pl

Filmy historyczne w zbiorach biblioteki szkolnej

filmy_historyczne.jpg

Biblioteka szkolna od lat prenumeruje Biuletyn Instytutu Pamięci Narodowej. Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu jest instytucją publiczną, której głównymi zadaniami są: badanie oraz popularyzacja najnowszej historii Polski.

Jednym z ważniejszych działań IPN jest upowszechnianie wiedzy z historii współczesnej. Instytut organizuje zajęcia w szkołach. warsztaty dla nauczycieli, wykłady, seminaria, konkursy i wycieczki piesze. Przygotowuje również wystawy, koncerty, pokazy filmowe, strony internetowe i nowoczesne materiały edukacyjne dla nauczycieli i uczniów, wydaje interesujące gry planszowe.

Coraz częściej Instytut sięga po nowoczesne formy multimedialne: filmy dokumentalne, animacje, prezentacje wspierające proces nauczania historii.
Zachęcamy nauczycieli i uczniów, których interesuje najnowsza historia Polski do zapoznania się z filmami, które znajdują się w zbiorach biblioteki szkolnej.

Przydatne linki można znaleźć również na stronie:

https://ipn.gov.pl/pl/edukacja-1/dla-uczniow

Biblioteka proponuje książki, które nie męczą oczu

Zapraszamy do zapoznania się z zestawem lektor do słuchania, zakupionych do szkolnej biblioteki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa do szkolnej biblioteki zostały zakupione lektury do słuchania:

  • H. Sienkiewicz „Potop”

    promocja.jpg

  • G. Orwell „Rok 1984”
  • S. Żeromski „Przedwiośnie”
  • G. Herling- Grudziński „Inny świat”
  • A. Dante „Boska komedia”
  • A. Camus „Dżuma”
  • J. Kochanowski „ Treny”
  • H. Krall„Zdążyć przed Panem Bogiem”
  • B. Prus „Z legend dawnego Egiptu”
  • B. Prus „Lalka”
  • L. Staff „Kwiatki świętego Franciszka”
  • Z. Krasiński „Nie- Boska komedia”
  • W. Gombrowicz „Ferdydurke”
  • J.R.R. Tolkien „Hobbit, czyli tam i z powrotem”
  • E. Hemingway „Stary człowiek i morze”

Zachęcamy do skorzystania z audiobooków.

Znalezienie sposobu na audiobooki pozwoli przyswajać książki w sytuacjach, kiedy czytanie jest niemożliwe. Warto szczególnie, jeśli alternatywą jest całkowita strata czasu.

Biblioteka zachęca

Biblioteka szkolna przedstawia pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe.

Pięć powodów, dla których warto grać w gry planszowe:

zacheta.jpg

1. Gry planszowe są dobre dla mózgu.
  • Granie w gry planszowe jest dobre dla mózgu! Badania pokazują, że istnieją różne korzyści poznawcze wynikające z gry. „Planszówki” w znacznym stopniu zmniejszają prawdopodobieństwo rozwoju Alzheimera i demencji. Gry dedukcyjne pomagają trenować mózg w logicznym myśleniu i poprawiają standaryzowane wyniki testów dla uczniów i studentów.
2. Gry planszowe są terapeutyczne.
  • Gra w odpowiednią grę planszową to doskonałe doświadczenie, które pozwala usiąść wygodnie, wyciszyć się i po prostu zrelaksować.
  • Gry planszowe wymagają pewnego poziomu koncentracji, który może odciągnąć nas od rygorów osobistego życia, nie stając się zbyt przytłaczającymi. Co więcej, większość gier planszowych nie jest zbyt stresująca, więc są doskonałym sposobem na odpoczynek. To, w połączeniu z korzyściami społecznymi płynącymi z grania z innymi, może sprawić, że będą wspaniałym sposobem na wypełnienie dnia.

3. Gry planszowe oferują coś dla każdego.

  • Piękno nowoczesnych gier planszowych polega na tym, że pod każdym względem jest wśród nich niesamowita różnorodność. To nie tylko gry dedukcyjne, które wymagają sporo koncentracji. Istnieje cała grupa zabawnych, lekkich gier towarzyskich, które dają mnóstwo frajdy i nie wymagają dużych inwestycji umysłowych. Słowem, każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Gry planszowe pozwalają odłożyć telefony/tablety.

  • Gry planszowe są doskonałym lekarstwem na świat, w którym nieustannie rozpraszają nas ekrany wokół nas. To doskonałe doświadczenie społeczne z wielu powodów. Daje wszystkim coś do zrobienia, stwarza mnóstwo okazji do rozmowy, a jednocześnie otwiera możliwości poznania swoich znajomych w sposób, jakiego nigdy nie wyobrażaliśmy sobie ani nie oczekiwaliśmy. Gry tworzą zabawne chwile, w których możemy rywalizować z bliskimi, angażując się w nowe sposoby, a jednocześnie otwierając drzwi do zwykłej przyjacielskiej konwersacji.

5. Gry planszowe tworzą nowe przyjaźnie.

  • Powodem, dla którego gry planszowe są wspaniałe, by zdobywać nowych przyjaciół jest to, że są łatwym sposobem na zmobilizowanie ludzi do wspólnego zainteresowania i oferują relatywnie wolny od stresu sposób wiązania się z innymi ludźmi. Jeśli grasz w grę planszową z kimś nowym, masz pretekst, aby nie angażować się z bardzo interesującą rozmowę od samego początku; masz grę, na której możesz się skupić. Kiedy oboje gracie i nie będziecie mogli wymyśleć niczego, o czym moglibyście porozmawiać, możecie rozmawiać o samej grze. Jest to doskonały sposób, aby naturalnie poczuć się komfortowo z kimś, nie odczuwając nacisku.

Dzięki ofiarności sponsorów w zbiorach szkolnej biblioteki pojawiły się gry planszowe.
Uczniowie mogą z nich korzystać w czytelni. Zachęcamy również wychowawców
do wykorzystania gier na lekcjach wychowawczych.

Rok szkolny 2019/2020

Moc książek możesz wykorzystać w czasie izolacji!

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Biblioteka szkolna każdego roku starała się przygotować z tej okazji niespodziankę dla swoich czytelników. W tym roku, niestety, nie ma możliwości spotkania się w większej grupie w bibliotece.

Choć nasza szkoła jest zamknięta dla uczniów, bibliotekarze pracują. Wykorzystują ten czas na uporządkowanie zbiorów i dokumentacji bibliotecznej,opracowanie scenariuszy zajęć, które będą realizowane po ustąpieniu zagrożenia, przyjmują zwroty książek od maturzystów.

Od przyszłego tygodnia rozpoczynamy wypożyczenia książek dla wszystkich naszych czytelników. Będzie to możliwe po wcześniejszym zgłoszeniu zapotrzebowania i umówieniu dogodnej pory odbioru książek. Można to zrobić za pomocą dziennika elektronicznego lub na adres: biblioteka.zs2@op.pl.

izolacja.jpg

Dziś bardziej niż kiedykolwiek, gdy ludzie pozostają zamknięci w domach, moc książek powinna być wykorzystywana do walki z izolacją, wzmacniania więzi między ludźmi, poszerzania horyzontów, stymulowania naszych umysłów i kreatywności. Czytając, możemy otworzyć się na innych pomimo dystansu i podróżować dzięki wyobraźni. Zachęcamy Was, Drodzy Czytelnicy, do dzielenia się odkrytymi podczas lektury cennymi cytatami.

Z okazji Światowego Dnia Książki biblioteka szkolna ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Moc jest w książce”. Konkurs jest adresowany do wszystkich uczniów naszej szkoły. Wystarczy w terminie do 1 czerwca przesłać na adres: biblioteka.zs2@op.pl zdjęcie konkursowe wraz z imieniem, nazwiskiem i klasą.


Zdecydowanie zachęcamy do celebracji święta z wyśmienitą literaturą w dłoniach. Przypominamy, że w szkolnej bibliotece mamy 540 nowości ! Pamiętajmy, że w czasach izolacji, bardziej niż kiedykolwiek, książka może okazać się najlepszym wsparciem. Liczne badania dowodzą, że czytanie redukuje stres i przynosi ukojenie. Stymuluje naszą kreatywność oraz poszerza horyzonty. W końcu również dzięki lekturze możemy podróżować bez ograniczeń!

Do zobaczenia w bibliotece!

Konkurs biblioteki szkolnej

Biblioteka szkolna ogłasza niezwykły, nietuzinkowy, niestandardowy, inny niż wszystkie do tej pory KONKURS (literacki, plastyczny, fotograficzny i jaki tylko podpowie wam wyobraźnia).

"Zapiski z czasu koronaizolacji” w formie opowiadania/pamiętnika/relacji – zasadniczo forma literacka jest dowolna. Łapmy za narzędzia pisarskie (jakiekolwiek by one były) i piszmy! Piszmy w dowolnej formie o swoich odczuciach, wrażeniach, obawach i nadziejach związanych
z zaistniałą sytuacją; o dniu zwyczajnym z czasu, kiedy nie wolno nam przyjść do szkoły i musimy pozostać w domach. Stwórzmy wspólnie relację/pamiętnik, który kiedyś może stać się wspaniałym dokumentem opowiadającym o tym, jak reagowaliśmy na informacje docierające do nas zewsząd i różnymi kanałami.

Niech to będzie nie tylko pamiętnik, ale i swego rodzaju terapia. Pisząc rozładujemy stres, oswoimy niepokój, a może i strach. Jak wiemy, papier (pole tekstowe) jest cierpliwy, a pisanie często pomaga odprężyć się, wyrzucić z siebie to, co w nas siedzi i nie pozwala odzyskać spokoju. Zajmijmy zatem ręce i myśli, nie dajmy się panice i nudzie, a twórzmy!

Dla autorów najciekawszych prac przewidziane są nagrody rzeczowe, a wszystkie nadesłane dzieła opublikujemy we wspólnym tomie/książce pt. „Korona, której nie chcieliśmy”. A może ktoś zaproponuje inny tytuł?

Nasze wspólne dzieło można ilustrować fotografiami, rysunkami, obrazami (czym tylko chcecie)

Prace nadsyłamy drogą elektroniczną na adres: biblioteka.zs2@op.pl w tytule
e-maila wpisując „korona”. Czekamy do końca naszej przymusowej kwarantanny.
Nie zapomnijcie napisać o swojej reakcji na ponowne otwarcie szkoły.

A po otwarciu biblioteki czekamy na wszystkie wasze prace, których nie będziecie mogli przesłać drogą elektroniczną.

Termin zakończenia konkursu zostanie podany, gdy tylko będzie to możliwe.

Do relacjonowania swoich przeżyć zapraszamy również nauczycieli.

Propozycje biblioteki szkolnej

mpik Premium: jak aktywować?

Aby aktywować swój darmowy kod, wystarczy wejść na stronę: empik.com/czas-w-domu. Daje on między innymi 60 dni na odkrywanie tysięcy audiobooków i e-booków oraz dostęp do szerokiej oferty słuchowisk i podcastów w aplikacji Empik Go. Pakiet umożliwia także bezpieczną dostawę zamówień za 0 zł złożonych na stronie empik.com, gdzie można znaleźć setki tysięcy produktów z różnych kategorii, gwarantujących wartościowe spędzanie czasu, korzystanie z kultury oraz nieprzerwaną możliwość poszerzania horyzontów - takich jak książki, muzyka, filmy, gry, zabawki, sprzęt sportowy czy artykuły kreatywne. Zamówienia realizowane są z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – z preferowaną płatnością online oraz w różnych opcjach dostawy – w tym kurierem i bezkontaktowo do paczkomatów.

Empik organizuje spotkania autorskie w sieci.

Nie odbywają się wydarzenia kulturalne, koncerty, zamknięte są kina, teatry, ale to nie oznacza, że kontakt z "żywą" kulturą jest niemożliwy. Empik, który na co dzień organizuje spotkania autorskie w salonach w całej Polsce, przygotował wybrane z nich w alternatywnej wersji online. Przez trzy dni, między 24 a 26 marca, o godz. 18:00 na profilu Empiku na Facebooku będzie można śledzić na żywo spotkania z Katarzyną Puzyńską, Janiną Bąk i Anną Ficner-Ogonowską. Autorki opowiedzą o swoich najnowszych publikacjach książkowych i odpowiedzą na pytania zadawane w komentarzach.

Biblioteka szkolna poleca

Informujemy, że na czas zamknięcia szkół lektury szkolne i inne materiały potrzebne do nauki uczniowie mogą zamawiać do każdego czwartku na adres: biblioteka.zs2@op.pl. Książki będziemy przygotowywać w piątek, a od poniedziałku rodzice (za okazaniem dowodu tożsamości) będą mogli odbierać je na portierni szkolnej z zachowaniem zasady braku kontaktu osobistego.

Jednocześnie informujemy, że korzystając z portalu Lektury.gov.pl uczniowie mogą pobierać lektury przez Internet i słuchać ich wersji audio lub czytać w dowolnym momencie za pomocą wygodnej aplikacji mobilnej.

Polecamy również:

https://www.legalnakultura.pl/pl/czytelnia-kulturalna/wspolne-sprawy/news/1719,e-biblioteka-bezplatnych-lektur-szkolnych

https://www.legimi.pl/lektury/

http://www.lektury.waw.pl/

https://www.eska.pl/cinema/news/lektury-szkolne-2019-filmy-ekranizacje-ksiazek-do-liceum-aa-7zJ2-XCjE-8Qiz.html

https://vod.pl/lektury-szkolne

Michał i Mateusz

W czytelni szkolnej odbyły się wyjątkowe spotkania, które zainspirowane zostały obchodami Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Ich głównymi bohaterami byli nasi uczniowie, Michał i Mateusz. Obaj są uczniami klas pierwszych LO.

Michał jest osobą niedowidzącą, zaś Mateusz osobą z niepełnosprawnością ruchową. Podczas spotkań z rówieśnikami chłopcy opowiedzieli z jakimi problemami borykają się na co dzień, co sprawia im największe trudności w szkole i poza jej murami, z jakimi barierami i ograniczeniami mierzą się w swoim życiu. Przede wszystkim zaś dali się poznać jako zwyczajni nastolatkowie. Opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i marzeniach. Bezpośredni kontakt z Mateuszem i Michałem okazał się świetną okazją do przełamania tabu i barier, które są naturalnym odruchem w sytuacjach trudnych. Te reakcje to najczęściej efekt niewiedzy. Nie od dziś wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. Michał i Mateusz wprowadzili rówieśników w swój świat, pomogli im „oswoić” problem niepełnosprawności, okazali się świetnymi kompanami.

Zainicjowana gra towarzyska pomogła Michałowi i Mateuszowi lepiej poznać swoich gości i była źródłem wielu zabawnych sytuacji.

Nasi bohaterowie przygotowali dla swoich kolegów niespodzianki. Mateusz przeczytał wiersz, który napisał na konkurs literacki, zaś Michał czekał na swoich gości ze słodkim poczęstunkiem.

Często nie wiemy, jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej. Uciekamy wzrokiem, udajemy, że nie widzimy albo nie potrafimy ukryć zainteresowania, nie wiemy, czy wypada nam zapytać o przyczyny niepełnosprawności albo zaproponować pomoc. Tak bardzo nie chcemy sprawić przykrości, że sami czujemy się niepewnie. Wolimy się więc wycofać niż narzucać. Z najróżniejszych przyczyn czujemy się skrępowani, choć tak naprawdę nie mamy ku temu powodów.

NIE OBAWIAJ SIĘ!

Jeśli chcesz poznać Michała czy Mateusza, podejdź i zagadnij ich.
PAMIĘTAJ:

Mateusz nie podejdzie do Ciebie, bo jest osobą z niepełnosprawnością ruchową.

Michał nie podejdzie do Ciebie, bo Cię nie widzi.

Jeśli jesteś zainteresowany problematyką niepełnosprawności, to w bibliotece szkolnej znajdziesz literaturę na ten temat. Książki zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

W roku szkolnym 2019/2020 Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał 15000 zł dofinansowania na zakup książek w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W celu rozpoznania preferencji czytelniczych przeprowadzono ankiety wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. W oparciu o wyniki ankiet, jak i rozmowy indywidualne z czytelnikami dokonano zakupu nowości czytelniczych do biblioteki szkolnej.

Regulamin Narodowego Programu Czytelnictwa zobowiązuje Szkołę do realizacji działań promujących czytelnictwo:

  1. Zorganizowanie w ciągu roku szkolnego co najmniej jednego wydarzenia promującego czytelnictwo z udziałem uczniów.
  2. Uwzględnienie tematyki wpływu czytania na rozwój dzieci i młodzieży podczas zorganizowanego przez szkołę co najmniej jednego spotkania z rodzicami.
  3. Zrealizowanie co najmniej jednego projektu edukacyjnego na oddział w szkole z wykorzystaniem księgozbioru biblioteki szkolnej.
  4. Uwzględnienie w planowanych zakupach książek potrzeb uczniów niepełnosprawnych oraz działań zapobiegających ich wykluczeniu

narodowy.jpg

Spotkanie z panem Marcinem Boratynem

22 listopada 2019 r. w ramach promocji czytelnictwa odbyło się spotkanie autora książki „Górnicze pięści. Historia jastrzębskiego boksu” z młodzieżą i nauczycielami ZS2. Marcin Boratyn z wielką pasją opowiadał młodym jastrzębianom o fenomenie boksu i roli, jaką odegrał on w Jastrzębiu-Zdroju.

W młodym rozwijającym się mieście, gdzie brakowało innych rozrywek, boks przyciągał prawdziwe tłumy. A w Jastrzębiu nie brakowało działaczy i znakomitych szkoleniowców, którzy potrafili wyłuskać sportowe talenty. Publikacja Marcina Boratyna zawiera m.in. raporty z meczów ligowych i wszelakich mistrzostw, sylwetki zawodników, a nawet współczesne portrety dawnych mistrzów.

Dla osób zainteresowanych tematem boksu i sylwetkami jastrzębskich sportowców książka Marcina Boratyna do wypożyczenia w bibliotece szkolnej.

Spotkanie z pisarzem Markiem Szołtyskiem

Marek Szołtysek – śląski pisarz, dziennikarz, historyk, propagator kultury śląskiej - był naszym gościem podczas Gali Korfantego. Jego niezwykle barwny wykład wygłoszony śląską „godką” pomógł młodej publiczności zrozumieć „Czym jest śląskość”.

Po uroczystości uczniowie i zaproszeni goście mieli możliwość bezpośredniej rozmowy z autorem książek związanych z kulturą śląską, a także nabycia książek z autografem pisarza.

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o wiele publikacji Marka Szołtyska. Książki zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Publikacje będą wykorzystane do edukacji regionalnej na lekcjach języka polskiego, historii, a także przysposobienia czytelniczego.

Zapraszamy czytelników do zapoznania się z ofertą.

Spotkanie bibliotekarzy

7 listopada 2019 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie bibliotekarzy szkół jastrzębskich. Było ono okazją do wymiany doświadczeń, omówienia problemów, z którymi na co dzień borykają się szkolne bibliotekarki, ale też integracji bibliotecznego środowiska.

Głównym tematem spotkania było omówienie zadań związanych z realizacją Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

Bibliotekarki spotkały się również z zespołem folklorystycznym „Jastrzymbioki” i panią Eweliną Kuśką - propagatorką kultury i gwary śląskiej, autorką publikacji na ten temat. Pani Ewelina podczas spotkania ofiarowała swoje książki szkolnym bibliotekom.

Poczęstunek dla gości przygotowali uczniowie klas gastronomicznych naszej szkoły pod kierunkiem pani Kingi Nikiel. Stoły udekorowały uczennice klasy hotelarskiej pod opieką pani Żanety Ciuksy-Macoń. W podziękowaniu za pyszne śląskie maszkiety panie z zespołu zadedykowały uczniom i ich opiekunkom piosenkę pt. „Kołocz”.

Konkurs fotograficzny

Biblioteka szkolna organizuje konkurs fotograficzny „Z książką mi do twarzy”. Celem konkursu jest promocja czytelnictwa. Zrób sobie ciekawe zdjęcie z ulubioną książką, przynieś na nośniku do biblioteki, a pojedziesz na wycieczkę!