Ten zawód ma wiele możliwości pracy:

• Działy przedsiębiorstw transportowo-spedycyjnych
  • Logistyka portowa

- Porty lotnicze (stanowiska odprawy pasażerskiej, obsługa bagażowa)

- Porty kolejowe

- Porty morskie

- Porty żeglugi śródlądowej (rzecznej)

• Terminale samochodowe
  • Terminale kontenerowe
  • Centra logistyczno-dystrybucyjne, przemysłowe i handlowe

Kształcąc się w zawodzie technik eksploatacji portów i terminali nauczysz się:

• organizowania prac związanych z eksploatacją różnych środków transportu
  • organizowania prac związanych z obsługą podróżnych w portach; terminalach; na lotniskach
  • organizowania prac związanych z magazynowaniem, składowaniem oraz przeładunkiem towarów
  • prowadzenia dokumentacji dotyczącej transportu, magazynowania i przeładunku
  • obsługiwania zintegrowanych systemów informacyjnych stosowanych w organizacji pracy portów i terminali

Kwalifikacje uzyskiwane w trakcie kształcenia:

• SPL.02 Obsługa podróżnych w portach i terminalach
  • SPL.03 Obsługa ładunków w portach i terminalach

Kwalifikacja „Obsługa podróżnych w portach i terminalach” przygotowuje do pracy z pasażerem. Rozwija umiejętności kontaktów interpersonalnych opartych o wiedzę i przepisy związane z obsługą pasażerów we wszystkich miejscach, gdzie możemy się spotkać z podróżnymi.

Kwalifikacja „ Obsługa ładunków w portach i terminalach” to przede wszystkim umiejętności związane z obsługą towarów w całym procesie transportowym, począwszy od pakowania, załadunku, dokumentacji, aż do samego transportu.

Partnerzy Szkoły w realizacji praktyk zawodowych:

• Euroterminal, Sławków (okolice Dąbrowy Górniczej)
  • okolice Gliwic: Terminal kontenerowy Cargo Connect Gliwice, Terminal PCC Intermodal Gliwice.

Wszystkie przedmioty ogólnokształcące realizowane są w pełnym wymiarze godzin
– dobrze przygotujemy Cię do matury!

Na_strone_2_002.jpg

Wycieczka do portu lotniczego w Krakowie-Balicach

Wizyta w porcie Kraków – Balice była planowana z dużym wyprzedzeniem i młodzież czekała na nią w ramach kształcenia zawodowego. Wiadomo przecież, że żadna teoria nie zastąpi praktycznych ćwiczeń.

Tak więc uczniowie „Korfantego” spędzili dobrych kilka godzin na terenie portu lotniczego. Została im przedstawiona procedura postępowania z pasażerami od chwili pierwszego kontaktu z pracownikami lotniska aż do skierowania do samolotu. Zwiedzili też halę odlotów i taras widokowy, skąd obserwowali starty i lądowania.

Plan wycieczki opracowała pani Barbara Omylakowska, nauczycielka przedmiotów zawodowych.

- Celem jest pokazanie uczniów procedur i zasad, jakie obowiązują w portach lotniczych, ale nie chodzi tutaj jedynie o przytaczanie teorii, a o umiejętności przekazane w realnym środowisku pracy. Wyjazd odbył się w ramach kształcenia zawodowego i z pewnością przyczynił się do lepszego zrozumienia prezentowanych zagadnień - wyjaśnia nauczycielka.

Ciekawym uzupełnieniem tego wyjazdu była wizyta w opactwie benedyktynów w Tyńcu, które znajduje się w okolicy lotniska. Zderzenie z pozoru dwóch odmiennych miejsce – średniowiecznego klasztoru i nowoczesnego lotniska, pokazało uczniom, że w każdej epoce człowiek poszukuje swojego miejsca i jego cechą permanentną jest rozwój.