Klasa pożarnicza z elementami ratownictwa górskiego i wodnego

Przedmioty rozszerzone:

biologia, chemia, geografia

Profil skierowany jest do uczniów zainteresowanych:

• służbami mundurowymi
  • ratownictwem medycznym
  • niesieniem pomocy innym
  • językiem angielskim
  • biologią, chemią, geografią
  • rozwijaniem umiejętności sportowych

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia na kierunkach:

• pożarniczych
  • ratownictwo medyczne
  • medycyna
  • pielęgniarstwo
  • bezpieczeństwo wewnętrzne

Co proponujemy?

• zajęcia w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju
  • poszerzone treści kształcenia z zakresu pożarnictwa i ratownictwa
  • ciekawe wycieczki przedmiotowe
  • zajęcia z ratownictwa wodnego
  • zajęcia na strzelnicy
  • zajęcia sportowe przygotowujące do testów sprawnościowych
  • warsztaty z pierwszej pomocy
  • zajęcia z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi

Aktualności rok szkolny 2019/2020

Ćwiczenia z ratownikiem medycznym

21 listopada młodzież klasy pożarniczej mogła uczestniczyć w ćwiczeniach z ratownikiem medycznym. Pan Rafał z Wyższej Szkoły Planowania Strategicznego w Dąbrowie Górniczej przybliżył uczniom tajniki pracy ratownika medycznego oraz zasady udzielania pierwszej pomocy. Młodzież dowiedziała się, dlaczego bardzo ważne jest bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia oraz w jaki sposób prawidłowo przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową u dorosłego, dziecka i niemowlęcia.

Z wizytą w WSS Nr 2

5 listopada uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej odbyli szereg ciekawych spotkań w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Lekarz Zarządzający Oddziałem Rehabilitacyjnym - dr n. med. Radosław Bieniek przybliżył młodzieży zagadnienia związane z rahabilitacją. Uczniowie zobaczyli gabinet fizykoterapii i  hydroterapii. Ciekawym punktem spotkania było sprawdzenie, na czym polega system rehabilitacji wirtualnej See Me. Pani Ania pokazała młodzieży Stację Dializ i wyjaśniła, na czym dializy polegają i kto z nich korzysta. Pani Mariola bardzo ciekawie przedstawiła młodzieży zagadnienia z zakresu epidemiologii i higieny i sprawdziła, czy młodzież potrafi prawidłowo myć ręce. Uczniowie zobaczyli również Centralną Sterylizatornię. Podczas wszystkich spotkań  towarzyszyła nam  Pani Maria, której serdecznie dziękujemy.

Miasteczko Zawodów

Jak zostać strażakiem a jak operatorem nr 112?

Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz rehabilitacyjno-medycznej odwiedzili Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Młodzież zobaczyła obiekty, w których uczą się przyszli strażacy oraz poligon, na którym odbywają ćwiczenia. Bardzo ważnym punktem wycieczki było omówienie warunków rekrutacji do szkoły .

W tym samym dniu uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała, jak można zostać operatorem numeru 112, jak funkcjonuje CPR i dlaczego tak ważne jest korzystanie z numeru alarmowego tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Wizyta w Pogotowiu Ratunkowym

15 października 2019 roku młodzież odwiedziła Stację Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem karetki pogotowia, dowiedzieli się, co to jest karta wyjazdowa oraz karta medycznych czynności ratunkowych. Ratownik medyczny i pielęgniarka systemu przybliżyli uczniom zawód ratownika medycznego, który jest zawodem wymagającym dużej wiedzy, umiejętności oraz sprawności fizycznej i wytrzymałości psychicznej.

Kategoria A

4 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku - por. Michałem Sz. Młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega kwalifikacja wojskowa, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem, jakie mamy rodzaje Sił Zbrojnych RP. Jednym z wymogów jest uzyskanie kategorii zdrowia A, która wymagana jest również do pracy w innych służbach mundurowych, w tym straży pożarnej.

Sukces naszego ucznia

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, której członkiem jest Filip - uczeń klasy pożarniczej w elementami ratownictwa górskiego i wodnego, zajęła I miejsce w gminnych zawodach sportowo - pożarniczych. Zawody odbyły się 21 września 2019 roku w Wodzisławiu Śląskim. 5 października 2019 roku w powiatowych zawodach sportowo-pożarniczych MDP zajęła 3 miejsce.

Filipowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

III zawody ratownictwa technicznego

14 września 2019 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się III zawody ratownictwa technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W rywalizacji wzięło udział 15 zespołów JRG z całego Śląska. Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej mogli zobaczyć działania strażaków, związane m.in. z zabezpieczeniem terenu, udzielaniem pomocy poszkodowanym w pojeździe oraz przygotowaniem do transportu.