Aktualności rok szkolny 2019/2020

Jak zostać strażakiem a jak operatorem nr 112?

Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz rehabilitacyjno-medycznej odwiedzili Centralną Szkołę Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. Młodzież zobaczyła obiekty, w których uczą się przyszli strażacy oraz poligon, na którym odbywają ćwiczenia. Bardzo ważnym punktem wycieczki było omówienie warunków rekrutacji do szkoły .

W tym samym dniu uczniowie zobaczyli, jak funkcjonuje Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Katowicach. Młodzież z dużym zainteresowaniem wysłuchała, jak można zostać operatorem numeru 112, jak funkcjonuje CPR i dlaczego tak ważne jest korzystanie z numeru alarmowego tylko w sytuacjach zagrażających zdrowiu i życiu.

Wizyta w Pogotowiu Ratunkowym

15 października 2019 roku młodzież odwiedziła Stację Pogotowia Ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem karetki pogotowia, dowiedzieli się, co to jest karta wyjazdowa oraz karta medycznych czynności ratunkowych. Ratownik medyczny i pielęgniarka systemu przybliżyli uczniom zawód ratownika medycznego, który jest zawodem wymagającym dużej wiedzy, umiejętności oraz sprawności fizycznej i wytrzymałości psychicznej.

Kategoria A

4 października 2019 roku uczniowie klasy pierwszej mieli przyjemność uczestniczyć w spotkaniu z przedstawicielem Wojskowej Komendy Uzupełnień w Rybniku - por. Michałem Sz. Młodzież dowiedziała się m.in. na czym polega kwalifikacja wojskowa, jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać zawodowym żołnierzem, jakie mamy rodzaje Sił Zbrojnych RP. Jednym z wymogów jest uzyskanie kategorii zdrowia A, która wymagana jest również do pracy w innych służbach mundurowych, w tym straży pożarnej.

III zawody ratownictwa technicznego

14 września 2019 roku w Jastrzębiu-Zdroju odbyły się III zawody ratownictwa technicznego o Puchar Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. W rywalizacji wzięło udział 15 zespołów JRG z całego Śląska. Uczniowie klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego oraz klasy rehabilitacyjno-medycznej mogli zobaczyć działania strażaków, związane m.in. z zabezpieczeniem terenu, udzielaniem pomocy poszkodowanym w pojeździe oraz przygotowaniem do transportu.