Klasa pożarnicza z elementami ratownictwa górskiego
i wodnego

Profil skierowany jest do uczniów zainteresowanych:

• służbami mundurowymi
  • ratownictwem medycznym
  • niesieniem pomocy innym
  • językiem angielskim
  • biologią, chemią, geografią
  • rozwijaniem umiejętności sportowych

Wybierając tę klasę będziesz mógł w przyszłości podjąć studia na kierunkach:

• pożarniczych
  • ratownictwo medyczne
  • medycyna
  • pielęgniarstwo
  • bezpieczeństwo wewnętrzne

Co proponujemy?

• zajęcia w jednostce Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju
  • poszerzone treści kształcenia z zakresu pożarnictwa i ratownictwa
  • ciekawe wycieczki przedmiotowe
  • zajęcia z ratownictwa wodnego
  • zajęcia na strzelnicy
  • zajęcia sportowe przygotowujące do testów sprawnościowych
  • warsztaty z pierwszej pomocy
  • zajęcia z wykwalifikowanymi ratownikami medycznymi

Klasa objęta:

Patronatem Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Jastrzębiu-Zdroju

Patronatem Jastrzębskiego Klubu Wysokogórskiego

Patronatem Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Porozumieniem z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju

Aktualności rok szkolny 2019/2020

Jastrzębski Klub Wysokogórski

Jastrzębski Klub Wysokogórski to znana w całej Polsce marka. Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego też nie trzeba specjalnie przedstawiać. Klub objął patronatem ZS 2 zapowiadając ciekawe przedsięwzięcia.

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Ratownictwo wodne to umiejętności i wiedza nie tylko dla wtajemniczonych, aby je zdobyć wystarczy zostać uczniem Zespołu Szkół Nr 2 imienia Wojciecha Korfantego. Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe objęło patronatem klasy II Liceum Ogólnokształcącego.

Jak zostać lekarzem?

To pytanie zadaje sobie wielu młodych ludzi. Na pewno trzeba skończyć studia medyczne. Ale swoją przygodę z medycyną można zacząć już w liceum.

Reguła dziewiątek

W marcu uczniowie spotkali się z ratownikiem medycznym. Ratownik przybliżył młodzieży zagadnienia związane z oparzeniami. Wyjaśnił, co to jest reguła dłoni oraz reguła dziewiątek, a także kiedy oparzenie należy traktować jako oparzenie ciężkie.

Nasi strażacy w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej
i w Centralnym Muzeum Pożarnictwa

11 grudnia uczniowie klasy pożarnictwa i ratownictwa medycznego oraz klasy pożarniczej z elementami ratownictwa górskiego i wodnego, dzięki uprzejmości Komendanta Miejskiego PSP w Chorzowie, mogli uczestniczyć w bardzo ciekawych zajęciach w Centrum Edukacji Przeciwpożarowej. Centrum jest podzielone na sektory tematyczne, obrazujące zagrożenia wynikające z rozwoju cywilizacyjnego oraz sił natury, tj. pożary mieszkań, pożary lasów, wypadki drogowe, katastrofy komunikacyjne, zagrożenie czadem oraz tzw. małą strażnicę z samochodem pożarniczym. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań multimedialnych, pomieszczenia bardzo realistycznie przedstawiają te zagrożenia i uświadamiają, jak łatwo można do nich doprowadzić.

W Centralnym Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, dzięki uprzejmości Dyrektora CMP, mogliśmy zobaczyć ekspozycje: „Od czego zaczynali nasi ojcowie” –samochody strażackie z II połowy XX wieku, „ Strażacka Niepodległa 1918” –wkład strażaków w odzyskanie niepodległości, „Wspólnie na ratunek” –wystawa na XX-lecie powstania KSRG oraz wiele ciekawych eksponatów z 4 tysięcy znajdujących się w obiekcie. Naszym Przewodnikiem był Naczelnik Wydziału Naukowo-Oświatowego.

Wycieczka odbyła się dzięki zaangażowaniu i pomocy Komendanta Miejskiego PSP w Jastrzębiu-Zdroju oraz strażaka historii pożarnictwa-Pana Michała Malisza.

Link do artykułu: