Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Technik ekonomista

Będąc uczniem Technikum masz szanse nabyć kwalifikacje zawodowe oraz zdobyć zawód z przyszłością ! 

Kształcąc się w zawodzie technik ekonomista:

 • poznasz programy księgowe, magazynowe, kadrowe wykorzystywane na co dzień w firmach, tajniki reklamy oraz marketingu - to wiedza i umiejętności niezwykle praktyczne we współczesnym świecie,
 • nauczysz się uruchamiać działalność gospodarczą, będziesz umiał rozliczać się z Urzędem Skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych,
 • zdobędziesz szerokie doświadczenie, odbywając miesięczne praktyki zawodowe gwarantowane przez szkołę, czekają na Ciebie biura rachunkowe, banki, spółdzielnie mieszkaniowe, Urząd Skarbowy, Urząd Miasta Jastrzębie-Zdrój, Urzędy Gmin.

Zespół Szkół Nr 2 współpracuje z firmą Sage Sp. z o.o., która jest liderem wśród dostawców oprogramowania wspomagającego zarządzanie, głównie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Uczniowie kształcący się w zawodzie technik ekonomista mają możliwość doskonalenia swoich umiejętności pracując na aplikacjach: 

 • Symfonia Finanse i Księgowość, 
 • Symfonia Mała Księgowość, 
 • Symfonia Kadry i Płace 
 • Symfonia Handel.

UMOWA PATRONACKA

W lutym 2019r. Zespół Szkół Nr 2 oraz przedstawiciele firmy SACHS TRANS INTERNATIONAL Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością podpisali Umowę Partnerską regulującą zasady współpracy i dobrych praktyk między stronami. Firma SACHS TRANS objęła swoim patronatem uczniów Szkoły kształcących się w zawodzie technik logistyk oraz technik ekonomista.

Image1.jpg

PREZENTACJA

DLA ABSOLWENTÓW SZKOŁY PODSTAWOWEJ

Po ukończeniu nauki w zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do:

 1. sporządzania dokumentacji biurowej, magazynowej i sprzedażowej
 2. prowadzenia ewidencji podatkowych i rozliczeń podatkowych,
 3. prowadzenia spraw kadrowo-płacowych,
 4. prowadzenia spraw związanych ze świadczeniami socjalnymi,
 5. rozliczania wynagrodzeń i składek pobieranych przez ZUS,
 6. wykonywania prac biurowych,
 7. prowadzenia rozliczeń finansowych z kontrahentami i bankami.

Wybierając ten zawód masz możliwość uzyskać kwalifikacje zawodowe w zakresie:

 • EKA.04. Prowadzenie dokumentacji w jednostce organizacyjnej
 • EKA.05. Prowadzenie spraw kadrowo-płacowych i gospodarki finansowej jednostek organizacyjnych

DLA ABSOLWENTÓW GIMNAZJÓW

Po ukończeniu nauki w zawodzie technik ekonomista będzie przygotowany do:

 • planowania i prowadzenia działalności gospodarczej;
 • obliczania podatków;
 • prowadzenia spraw kadrowo-płacowych;
 • prowadzenia rachunkowości;
 • wykonywania analiz i sporządzania sprawozdań z działalności podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.

Wybierając ten zawód masz możliwość uzyskać kwalifikacje zawodowe w zakresie:

 • AU.35. Planowanie i prowadzenie działalności i w organizacji
 • AU.36. Prowadzenie rachunkowości

DOBRA WIADOMOŚĆ !

Nie zmienia się zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie księgowości, finansów, obsługi sprzedaży i marketingu.

Niesłabnące zapotrzebowanie rynku pracy na profesjonalnych ekonomistów sprawia,

że absolwenci tego kierunku nie mają problemu ze znalezieniem dobrej pracy.

Wszystkie przedmioty ogólnokształcące realizowane są w pełnym wymiarze godzin
– dobrze przygotujemy Cię do matury!


Ekonomiści na miesięcznych praktykach zawodowych 

Co nowego u ekonomistów?

Ekonomiści na World Press Photo 2019

11 grudnia 2019 roku uczniowie klas ekonomicznych mieli okazję obejrzeć unikatową wystawę World Press Photo w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. To jedyne miejsce w Polsce i jedno ze stu na świecie prezentujące blisko 200 zdjęć nagrodzonych lub wyróżnionych fotografów z całego świata.

Wyróżnienie dla ekonomistki

Ekonomistka Paulina Kokot z klasy III a T udowodniła, że zna swoje prawa na rynku pracy. 10 grudnia 2019r. w Okręgowym Inspektoracie P racy w Katowicach odbył się II etap ogólnopolskiego konkursu wiedzy o prawie pracy i bhp - „ Poznaj swoje prawa w pracy.

W konkursie rywalizowało prawie 50 uczniów z obszaru woj. śląskiego, którzy zakwalifikowali się do etapu drugiego.

Młodzi ekonomiści na Uniwersytecie

26 listopada 2019 roku uczniowie klasy II a T wzięli udział w Dniach Otwartych zorganizowanych przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. Młodzi ekonomiści mieli okazję poczuć się prawdziwymi studentami zasiadając w auli Centrum Nowoczesnych Technologii Informatycznych i uczestnicząc w wykładach.

Ekonomiści na podium

8 listopada 2019r. odbyła się piąta edycja Olimpiady „ Zostań RACHMISTRZEM”, zorganizowana przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach. W zmaganiach księgowych wzięło udział ok. 100 uczniów z różnych szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa Śląskiego.

Młode ekonomistki z Korfantego drużynowo zajęły III miejsce, natomiast chłopcy uplasowali się w pierwszej dziesiątce.

Ekonomiści na praktykach zagranicznych w Portugalii

W marcu 2019 roku kolejna grupa uczniów klas ekonomicznych zdobywała doświadczanie poza granicami kraju. Tym rzem młodzi ekonomiści doskonaliła swoje umiejętności w pięknej Lizbonie.

Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości

20 marca 2019 r. odbyła się szesnasta edycja programu. Uczestniczyli w niej ekonomiści klasy III a T.

Poprzez udział w programie uczniowie mieli możliwość:

 • odbycia jednodniowej wizyty w wybranym miejscu pracy weryfikującej plany edukacyjne,
 • zweryfikowania swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie,
 • pozyskania informacji o wykształceniu, umiejętnościach czy predyspozycjach niezbędnych do wykonywania danego zawodu,
 • doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową,
 • zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.

Śląski konkurs wiedzy o podatkach - znowu tam jesteśmy!

Miło nam poinformować, że do II etapu XI Śląskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach zaproszenie otrzymało 9 osób z Korfantego: Martyna Gatner, Mirela Nalik, Dawid Barchański, Wojciech Dziki, Marcin Kukla, Jakub Nowak uczniowie z klasy III A T oraz Julia Długosz, Paulina Kokot, Klaudia Pisarska uczennice z klasy II A T.

Młodzi i kompetentni

W grudniu br. uczniowie klasy III AT wzięli udział w warsztatach z zakresu edukacji ekonomicznej. Spotkanie było pod hasłem - „Start’upy i ich znaczenie w gospodarce”.Warsztaty odbyły się w ramach realizowanego projektu edukacyjnego - MŁODZI I KOMPETENTNI, którego organizatorami są Fundacja Edukacji Przedsiębiorczej w Chorzowie oraz Górnośląska Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Karola Goduli w Chorzowie. 

Celem projektu jest rozwijanie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego kompetencji w zakresie przedsiębiorczości,samozatrudnienia oraz pozostałych kompetencji kluczowych i umiejętności praktycznych tj. kreatywności, uczenia się, budowania relacji społecznych,planowania i organizacji. Zajęcia prowadził pan Arkadiusz Wawreczko, wykładowca GWSP w Chorzowie. Start-up brzmi dość obco i niejasno. Wiele młodych osób zastanawia się, czy wiązać się z konkretną firmą i tam realizować swoje projekty, czy swój zapał i pomysły wykorzystać zakładając autorski biznes. Start-up to szansa dla młodych i przedsiębiorczych, którzy chętnie podejmują ryzyko. 

Zespoły młodych ekonomistów, pracowali metodą mapy myśli i opracowali własne innowacyjne pomysły prowadzenia firm według założeń „start' upu”. A kreatywność młodzieży Korfantego, zaskoczyła samego wykładowcę i może powstał już pomysł na biznes !!!

Biznesplan Korfantego najlepszy w mieście

W październiku 2018r. odbyło się uroczyste podsumowanie Jastrzębskiego Tygodnia Kariery 2018. Podsumowane zostały wszystkie projekty objęte tą akcją, realizowane pod hasłem "Bądź architektem swojego szczęścia!".

Dużym wyróżnieniem dla naszej szkoły było zajęcie I miejsca w miejskim konkursie Moja Firma – Moja Praca. Korfantego reprezentowali uczniowie z klasy III a T: Martyna Gatner, Mirela Nalik i Jakub Nowak.

Drużyna miała za zadanie opracować biznesplan możliwy do zrealizowania na rynku jastrzębskim. Młodzież postawiła na działalność usługową połączoną z rozwojem kultury Miasta Jastrzębie – Zdrój. Rynek docelowy planowanego przedsięwzięcia gospodarczego to głównie osoby młode, ale oferta dotyczyła także seniorów naszego miasta.
Pomysł na taką właśnie działalność gospodarczą zainteresował nie tylko jury konkurs, ale również prezydent Miasta Jastrzębie – Zdrój – panią Annę Hetman, która przekazała gratulacje uczniom.

Odpowiedzialny biznes? Warto wiedzieć więcej!

Z takiego założenia wyszła uczennica drugiej klasy ekonomicznej – Martyna Gatner, która postanowiła poszerzyć swoją wiedzę na temat społecznej odpowiedzialności biznesu i wzięła udział w konkursie, który skierowany był do studentów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Pomysły na e-biznes uczniów klas ekonomicznych

26 marca w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odbył się II etap Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej - Start do własnego biznesu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji był "e-biznes dziś i jutro".

Reprezentacja Korfantego zaprezentowała ciekawy pomysł na internetowy sklep ze zdrową żywnością „Frutek” oraz oryginalną inicjatywę sklepu charity shop, który łączyć ma działalność gospodarczą i charytatywną.

Ekonomiści poznają tajniki autoprezentacji

14 marca w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Rybniku odbył się wykład otwarty „Sztuka prezentacji i wystąpień publicznych”. W wykładzie wzięła udział młodzież klas ekonomicznych naszej szkoły, w tym uczniowie, którzy zakwalifikowali się do II etapu Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej - Start do własnego biznesu.

Spotkanie z człowiekiem z pasją

Spotkanie z panem Rafałem Sonikiem wywarło na ekonomistach spore wrażenie. Rafał Sonik to zwycięzca legendarnego Rajdu Dakar w kategorii quadów (w 2015 roku), sześciokrotny zwycięzca w Pucharze Świata FIM, zdobywca sześciu tytułów mistrza kraju. Rafał Sonik to nie tylko sportowiec, to również, jak zwykł o sobie mówić, organiczny przedsiębiorca , właściciel firmy Gemini Holding Sp. z o. o. zajmującej się budową i zarządzaniem centrami handlowymi na południu Polski. Nie każdy wie, że to Rafał Sonik sprowadzał do Polski tak liczące się marki jak McDonald’s czy British Petroleum (stacje BP).Dla pana Sonika najważniejsza jest praca z ludźmi i wiara w to, że tkwi w nich spory potencjał, wart dostrzeżenia i doceniania w codziennej pracy. Spotkanie pokazało młodym ludziom, że zaangażowaniem, solidną pracą, świetną organizacją, ale i pokorą można osiągnąć cele. Jak sam twierdzi , na sukces składa się 20% talentu i 10% szczęścia. A pozostała część? To pracowitość i pilność.

Spotkanie było nie tylko świetną lekcją przedsiębiorczości, ale i możliwością poznania człowieka z pasją, który potrafi łączyć biznes z działalnością społeczną.

I i II miejsce należy do naszych ekonomistów

W październiku 2017 roku uczennice klasy III a T Katarzyna Czyż oraz Agnieszka Bojar zdobyły I oraz II miejsce w międzyszkolnym konkursie „Moje szanse na rynku pracy”.

Gratulujemy !

Warsztaty dla ekonomistów

Jak napisać dobry projekt, który zapewni sukces w biznesie? Jak wypełnić wniosek o dofinansowanie swojego pomysłu na własną firmę? Odpowiedzi na te pytania poszukiwali uczniowie klasy ekonomicznej w ramach warsztatów zorganizowanych przez przedstawicieli Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Rybniku.

18 maja 2017 roku w ramach warsztatów młodzież wymyślała swoje własne miejscowości, określała ich infrastrukturę, a następnie w zależności od występujących tam problemów konstruowała wniosek o dotację unijną. Był to czas nie tylko pozyskiwania nowych umiejętności, ale również świetnej organizacji i zabawy. Przedstawiciele Lokalnego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich w Rybniku zaplanowali szereg zadań, których celem było wykazanie, jak ważny jest podział zadań w grupie oraz wzajemna współpraca i komunikacja.

Jest podium w Finale Młodzieżowego Lidera Biznesu 2017

Martyna Gatner, uczennica pierwszej klasy ekonomicznej, przeszła z sukcesem przez III etapy regionalnego konkursu "Młodzieżowy Lider Biznesu" i zdobyła III miejsce. W konkursie więzło udział 318 uczestników z 46 szkół.

Gratulujemy !

Ekonomiści na stażu w Niemczech

W kwietniu 2017 roku dla 31 osobowej grypy stażystów Dwójki zakończyły się praktyki w niemieckim mieście Chemnitz. Dwutygodniowe staże w ramach Programu Erasmus+ były dla uczniów klas ekonomicznych, gastronomicznych i logistycznych okazją do doskonalenia języków obcych oraz szansą zdobycia nowych doświadczeń zawodowych.

Podczas trwania stażu uczniowie klas ekonomicznych pracując w firmie F+U Sachsen gGmbH przygotowywali niemiecką dokumentacją handlową (zamówienia, potwierdzenia zamówienia, umowy o dostawę, faktury), uczyli się również podejmować zyskowne decyzje ekonomiczne, które uwzględniały możliwości produkcyjne firmy, jej zasoby finansowe oraz kadrowe.

Uczniowie klasy ekonomicznej założyli swoją firmę

ZAMIENIAMY TEORIĘ NA PRAKTYKĘ!

Grupa uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista założyła firmę MoDe MaKe Sp.j. w ramach Programu Młodzieżowe Miniprzedsiębiorstwo. Działalność gospodarcza prowadzona jest zgodnie z przepisami obowiązującymi każdego przedsiębiorcę, uczniowie płacą podatki i rozliczają się z ZUS.

Ich działalność opiera się na sprzedaży T-shirtów z własnoręcznie wykonanymi zdobieniami. Realizowane są również zamówienia indywidualne klientów. Zapraszamy na Facebooka, aby zapoznać się z pełną ofertą firmy.

W grudniu młodzi przedsiębiorcy zorganizowali na terenie szkoły pokaz mody, przybliżając w ten sposób ofertę firmy uczniom i nauczycielom Dwójki.

II miejsce w  Konkursie Wiedzy Ekonomicznej

1 marca 2017r. w auli Wydziału Biznesu, Finansów i Administracji w Rybniku odbył się Finał Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej „Start do własnego biznesu”.

12 drużyn z sześciu szkół ponadgimnazjalnych podjęło wyzwanie przygotowania profesjonalnego biznesplanu - pomysłu na swoją firmę. Ekonomiści Dwójki - Agnieszka Bojar oraz Oskar Wasilewski - stanęli na podium i zajęli II miejsce.

Gratulujemy!

Ekonomiści wsparli Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Aukcja na rzecz WOSP stała się doskonałą okazją do zaprezentowania uruchomionej przez uczniów klasy ekonomicznej firmy MoDo Make Sp.j. Uczniowie zaoferowali na licytacji dwa własnoręcznie zdobione T-shirty. Cały dochód z gorącej licytacji zasilił oczywiście konto orkiestry.

Ekonomiści na miesięcznych praktykach zawodowych - zobacz filmy


Staże zagraniczne w Niemczech - zobacz film 

Uczennice Martyna Pilarska i Roksana Gatner wygrały konkurs i wyjechała do Brukseli

Wybrane sukcesy ekonomiczne

 • I i II miejsce w konkursie w międzyszkolnym konkursieMoje szanse na rynku pracy” - uczennice: Katarzyna Czyż i Agnieszka Bojar
 • II miejsce w konkursie "Moje szanse na rynku pracy" - uczennica: Monika Serwotka
 • III miejsce w konkursie Młodzieżowy Lider Biznesu 2017 - uczennica: Martyna Gatner
 • II miejsce w konkursie "Gra uliczna 2016" - uczennice: Weronika Czaplińska, Klaudia Kazimierczak oraz Magdalena Wolak
 • I miejsce w finale i tytuł "Młodzieżowego Lidera Biznesu 2015" - uczennica: Roksana Gatner
 • IV, VII oraz XI miejsce w V Ogólnopolskim Finale Wiedzy o Podatkach - uczennice klas ekonomicznych: Katarzyna Fusik, Martyna Pilarska, Samanta Lerch
 • I miejsce w województwie w Śląskim Konkursie Wiedzy o Podatkach: uczennica Katarzyna Fusik
 • IV miejsce w województwie w Śląskim Konkursie Wiedzy o Podatkach: uczennica Martyna Pilarska
 • II miejsce w województwie w konkursie Wiedzy o Ubezpieczeniach Społecznych: uczennice: Martyna Pilarska, Aleksandra Wita, Magdalena Chodura
 • I miejsce w finale i tytuł "Młodzieżowego Lidera Biznesu 2014" - uczennica: Martyna Pilarska
 • I, II, III, IV oraz V miejsce w III etapie konkursu „Młodzieżowy Lider Biznesu 2014” - uczennice: Martyna Pilarska
  (I miejsce), Magdalena Chodura (II miejsce), Nikoletta Kulik (III miejsce), Gabriela Spek (IV miejsce) oraz Roksana Gatner (V miejsce)
 • I miejsce w "Grze ulicznej" w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery - uczennice: Zuzanna Burdzik, Roksana Gatner oraz Dorota Holeksa
 • I miejsce na Młodzieżowych Targach Przedsiębiorczości i zdobycie tytułu GAZELKI PRZEDSIĘBIORCZOŚCI - uczennice: Katarzyna Fusik, Adriana Jackowiak, Katarzyna Korus, Samanta Lerch, Martyna Pilarską oraz Aleksandra Wita
 • II miejsce w I Wojewódzkim Turnieju Debat Oksfordzkich w obszarze CSR – Społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw – uczennice: Katarzyna Fusik, Martyna Pilarska, Iwona Bigos
 • I miejsce w kategorii województwa w ogólnopolskim konkursie organizowanym przez Zachodniopomorską Szkołę Biznesu w Szczecinie „Najlepsza interpretacja składnika kompetencji” – uczennice Katarzyna Fusik, Martyna Pilarska, Adrianna Jackowiak
 • I miejsce w wojewódzkim Konkursie „Ruszaj po Euro”: Adrianna Jackowiak, Katarzyna Fusik, Dominika Pietroszek, Aleksandra Wita
 • zakwalifikowanie się do finału Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Podatkach - uczennice: Samanta Lerch, Adriana Jackowiak, Martyna Pilarska oraz Aleksandra Wita
 • IX miejsce w IV Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy o Podatkach: uczennica Adriana Jackowiak

Galeria zdjęć