Dzień Liczby Pi

17 mar 2023, 10:06

Na świecie Dzień Liczby Pi obchodzony jest 14 marca. Dla tych, którzy nadal nie wiedzą ∏ – Pi to stosunek długości obwodu koła do długości jego średnicy. Zwykle zapamiętuje się Pi jako 3,14. Ale liczba Pi ma nieskończenie wiele miejsc po przecinku, a kolejność cyfr wydaje się całkiem przypadkowa. Liczba Pi jest jedną z pierwszych odkrytych przez człowieka liczb niewymiernych i nie da się jej przedstawić ani pod postacią skończonej liczby, ani jako wynik dzielenia dwóch liczb. Data 14 marca nie została wybrana przypadkowo, a wprost przeciwnie z powodu skojarzeń z pierwszymi cyframi rozszerzenia dziesiętnego liczby Pi. Data „14 marca” zapisywana jest w USA, jako „3.14”. Z tej okazji w ZS2 świętowaliśmy dzień liczby PI. Dla klas pierwszych i drugich klasa 3aT przygotowała program połączony z konkursami. Klasy starsze miały możliwość uczestniczyć w przygotowanym na tę okazję teście na Kahoot. Na lekcjach biologii uczniowie zastanawiali się nad problemem: Ile wody jest w kropli wody? A na lekcjach fizyki: Zapytaj Fizyka o liczbę π.

Po raz pierwszy odbył się w szkole konkurs na zapamiętywanie kolejnych cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby PI.

Z dumą ogłaszamy, że konkurs wygrał Kacper Tetla z klasy 2aT, zapamiętując kolejnych 102 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby PI.

Wspólne świętowanie Dnia Liczby Pi odbyło się dzięki współpracy nauczycieli zespołu matematyczno-przyrodniczego oraz zaangażowanych w organizację uczniów klasy 3aT.