Zespół Szkół Nr 2

im. Wojciecha Korfantego

ul. Poznańska 1a

44-335 Jastrzębie-Zdrój


tel.:
32 471 16 33

Aktualność

EKO SPOTKANIE … piękne lecz zagrożone

12 cze 2019, 19:57

Prowadzący w naszej szkole warsztaty ekologiczne mgr Piotr Kania uświadamiał młodzieży jakie „skarby natury” znajdują się w niedalekim sąsiedztwie naszych domostw. Opowiadał o gnieżdżących się na terenie parku krajobrazowego CKKRW ptakach uznanych za zagrożone w skali kraju i ujętych w Polskiej Czerwonej Księdze Zwierząt. Przedstawiał pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej położonych w granicach parku.

W barwnej prezentacji prezentował działania jakie pracownicy parku podjęli w ramach ochrony i odbudowy gatunków zagrożonych. Chwalił się pierwszymi efektami: odbudowane gniazdo bociana z młodymi osobnikami, pierwsze gniazda rybitwy rzecznej na platformie.

Pan Piotr Kania apelował do młodzieży- „…każdy z Was może w sposób bezpośredni, ale i pośredni zadbać o wspólne przecież dobro- nasze środowisko- zakładając chociażby we własnych ogrodach budki lęgowe dla ptaków …”

W podsumowaniu zwrócił uwagę na fakt, że problem środowiska przyrodniczego to problem makroświatowy i makrospołeczny. Powinniśmy jednak zacząć od skali lokalnej, od własnego podwórka. Bowiem w postawie człowieka wobec przyrody odzwierciedla się postawa, jaką przyjmuje wobec samego siebie.Zrozumienie tego faktu z trudem jednak przedziera się przez wielowiekowe przyzwyczajenia dzisiejszego człowieka niszczącego siebie i kondycję zdrowotną przyszłych pokoleń…

Na zakończenie spotkania zaproszony gość wręczył nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego „Ochrona gatunków zagrożonych” zorganizowanego w ramach Dni Ziemi 2019. Wyjątkowym talentem plastycznym wykazali się:

  • ANNA KAPUSTKA uczennica klasy II d Technikum Gastronomicznego- I miejsce
  • WIKTORIA TOKARCZYK uczennica klasy I a Liceum Ogólnokształcącego –II miejsce
  • NATALIA PRZYBYLSKA-uczennica klasy 1 a Technikum Ekonomicznego –III miejsce

Nagrody dla zwycięzców konkursu ufundowała Rada Rodziców.

Gratulujemy zwycięzcom!

Monika Goik