Happening "Adaptacje zieleni i dźwięku"

2 kwi 2023, 14:18

Inicjatorką happeningu była nauczycielka plastyki Karina Korduła-Błoch, znana z nieschematycznego podejścia do sztuki. Wspierali ją: Marcin Dziadek, który stworzył instalację złożoną z roślinności i światła. Natomiast Aneta Cholewa zaprezentowała wraz z uczniami poezję w języku Szekspira oraz filmową prezentację wiosny i twórczości Jerzego Nowosielskiego.
Głównymi bohaterami wydarzenia byli uczniowie, którzy inspirowani twórczością Nowosielskiego tworzyli prace plastyczne o motywach roślinnych. Na dużych ekranach można było oglądać nagrania pięknych krajobrazów, które również inspirują artystów.

- Jerzy Nowosielski, którego setną rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku, to wybitny polski ikonopisarz. Był autorem wielu tekstów o sztuce i wierze. Wykonał wyposażenie i polichromie wewnątrz licznych świątyń rzymskokatolickich, greckokatolickich i prawosławnych. W swojej twórczości o charakterze świeckim czerpał z osiągnięć sztuki awangardowej i tradycji malarstwa bizantyńskiego. Często sięgał po formę abstrakcji geometrycznej, malował akty kobiece i pejzaże. Jego sztuka do dziś jest uznawana za zjawisko unikatowe, łączące w sobie strefę sacrum i profanum - mówi Karina Korduła-Bloch.

Happening miał na celu w niekonwencjonalny sposób przypomnieć młodzieży postać Jerzego Nowosielskiego i jego twórczość. Nauczycielom udało się zaangażować uczniów i stworzyć im warunki do przeżywania, ale też tworzenia sztuki.