Klasy Porty Terminale w Gdańsku

27 wrz 2023, 11:13

Nasza podróż rozpoczęła się w Rybniku, kiedy to udaliśmy się na dworzec kolejowy, aby wziąć pociąg do Gdańska, który był przygotowany specjalnie dla nas przez PKP Intercity. To była dla nas nie tylko wyjątkowa okazja, ale także niezwykle pouczające doświadczenie, mogąc obserwować działanie i organizację transportu kolejowego na żywo.

W drugim dniu pobytu w Gdańsku udaliśmy się na Targi TRAKO. Spółka PKP Intercity przygotowała dla nas specjalne prezentacje i warsztaty, które pozwoliły uczniom lepiej zrozumieć funkcjonowanie kolejnictwa oraz innowacje w obszarze obsługi portów i terminali. Stoiska wystawców prezentowały najnowsze technologie i rozwiązania związane z przemysłem kolejowym i portowym. Uczniowie mieli możliwość rozmowy z ekspertami oraz eksperymentowania z różnymi urządzeniami i narzędziami.

Nasi uczniowie Zuzanna Sztwiertnia, Agata Widurska i Oliwia Olbryś brały udział w konkursie zorganizowanym przez Intercity w ramach Dni Edukacji i Kariery pt. „Transport Kolejowy moją pasją”.

Następnie, udaliśmy się do Muzeum Solidarności, które jest prawdziwym skarbem historii Polski. Muzeum to opowiada o walce za wolność i demokrację w kraju, ze szczególnym naciskiem na ruch Solidarności. Uczniowie mieli okazję zobaczyć oryginalne eksponaty, dokumenty oraz multimedia, które przybliżyły im znaczenie i heroiczne dzieje ruchu Solidarności. To było wzruszające i inspirujące doświadczenie.

Kolejnym etapem naszej wycieczki była wizyta w Gdańsku, gdzie zwiedziliśmy najważniejsze zabytki miasta. Spacer po Starym Mieście pozwolił uczniom podziwiać piękne kamienice, Fontannę Neptuna, Długi Targ oraz Złotą Bramę. Odwiedziliśmy także Westerplatte, miejsce heroicznej obrony podczas II wojny światowej, oraz Gdański Krzyż Żołnierza, który upamiętnia bohaterów walk o wolność Polski.

Po pełnym wrażeń dniu wyruszyliśmy w drogę powrotną , bogatsi o nową wiedzę, doświadczenia i inspiracje. Dzięki tej wycieczce uczniowie mogli zobaczyć, jak funkcjonuje przemysł kolejowy i portowy na żywo, a także zrozumieć znaczenie historii Polski w kontekście walki o wolność i Solidarności.

Warto podkreślić, że to nie tylko edukacyjna wycieczka, ale także okazja do budowania relacji między uczniami i ich rozwijania jako przyszłych specjalistów w obszarze obsługi portów i terminali.

Barbara Omylakowska i Alicja Brzózka