Konkurs Stołów Wigilijnych w naszej szkole

20 gru 2022, 22:19

Siano i słoma są również symbolem skromnego urodzenia Jezusa, który leżał na nich w żłobie. Stosuje się też inne zwyczaje wigilijne o podobnej symbolice, jak wkładanie łuski z karpia do portfela, podrzucanie kutii, bądź gotowanego grochu tak, by leciały jak najwyżej i pozostawały na suficie.

Niektórzy podczas wigilijnej wieczerzy wypowiadają również specjalne formułki, m.in. „wiąż się groszku”, „składaj się kapustko”, „rodźcie się ziemniaki”, a na koniec pozostawiają wigilijny stół w nieładzie, aż do rana, by uczcić pamięć o bliskich zmarłych i podzielić się z nimi świątecznym poczęstunkiem.

W Polsce przyjął się także zwyczaj pozostawiania jednego wolnego miejsca i nakrycia przy stole dla niespodziewanego gościa. Dawniej też uważano, że może być to dusza bliskiej osoby, z którą można się podzielić opłatkiem.

Dziś takie praktyki stosowane są przez nielicznych, najczęściej dla podtrzymania tradycji przodków, często w formie zabawy. Dzięki nim wigilia nabiera niepowtarzalnego charakteru.

W tym roku Konkurs odbył się pod hasłem "Tradycyjny stół Wigilijny". Nasi uczniowie przygotowali piękne aranżacje tradycyjnych stołów.

Nagrodę główną otrzymali: Aneta Żydek i Nikodem Mańkowski z klasy 2BT.

II miejsce: Nikola Bielecka i Paulina Muzyka z klasy 2CT

III miejsce: Patrycja Pal i Aleksandra Krosny z klasy 4DTG