Michał i Mateusz

6 gru 2019, 15:38

Michał jest osobą niedowidzącą, zaś Mateusz osobą z niepełnosprawnością ruchową. Podczas spotkań z rówieśnikami chłopcy opowiedzieli z jakimi problemami borykają się na co dzień, co sprawia im największe trudności w szkole i poza jej murami, z jakimi barierami i ograniczeniami mierzą się w swoim życiu. Przede wszystkim zaś dali się poznać jako zwyczajni nastolatkowie. Opowiedzieli o swoich zainteresowaniach i marzeniach. Bezpośredni kontakt z Mateuszem i Michałem okazał się świetną okazją do przełamania tabu i barier, które są naturalnym odruchem w sytuacjach trudnych. Te reakcje to najczęściej efekt niewiedzy. Nie od dziś wiadomo, że boimy się tego, czego nie znamy. Michał i Mateusz wprowadzili rówieśników w swój świat, pomogli im „oswoić” problem niepełnosprawności, okazali się świetnymi kompanami.

Zainicjowana gra towarzyska pomogła Michałowi i Mateuszowi lepiej poznać swoich gości i była źródłem wielu zabawnych sytuacji.

Nasi bohaterowie przygotowali dla swoich kolegów niespodzianki. Mateusz przeczytał wiersz, który napisał na konkurs literacki, zaś Michał czekał na swoich gości ze słodkim poczęstunkiem.

Często nie wiemy, jak zachować się wobec osoby niepełnosprawnej. Uciekamy wzrokiem, udajemy, że nie widzimy albo nie potrafimy ukryć zainteresowania, nie wiemy, czy wypada nam zapytać o przyczyny niepełnosprawności albo zaproponować pomoc. Tak bardzo nie chcemy sprawić przykrości, że sami czujemy się niepewnie. Wolimy się więc wycofać niż narzucać. Z najróżniejszych przyczyn czujemy się skrępowani, choć tak naprawdę nie mamy ku temu powodów.

NIE OBAWIAJ SIĘ!

Jeśli chcesz poznać Michała czy Mateusza, podejdź i zagadnij ich.
PAMIĘTAJ:

Mateusz nie podejdzie do Ciebie, bo jest osobą z niepełnosprawnością ruchową.

Michał nie podejdzie do Ciebie, bo Cię nie widzi.

Jeśli jesteś zainteresowany problematyką niepełnosprawności, to w bibliotece szkolnej znajdziesz literaturę na ten temat. Książki zostały zakupione ze środków Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.