Przepis na udany staż w Portugalii

28 mar 2023, 17:17

Do udanego przepisu warto również włączyć piękny, ciekawy pod względem kulturowym i historycznym kraj – Portugalię, wraz ze jego stolicą Lizboną. Oczywiście nie można zapomnieć o skorzystaniu z możliwości, jakie daje Erasmus+, który wspiera międzynarodową współpracę edukacyjną. Nieodłącznym dodatkiem jest również entuzjazm, optymizm oraz zaangażowanie. Połączenie tych składników to prawdziwy przepis na sukces.

Uczniowie Korfantego realizują praktyki zagraniczne. Po zajęciach z zakresu dokumentacji handlowej, ustalaniu cen zakupu i sprzedaży oraz tworzeniu bilansu firmy, przyszedł czas na opracowanie folderu reklamowego firmy ekologicznej. Uczniowie musieli wykorzystać znajomość zasad marketingowych (4-P), wybrać grupę docelową, obsłużyć sprzęt biurowy i program graficzny. Broszury wszystkich uczniów powstały oczywiście w języku angielskim.

Erasmus+ daje również możliwość realizacji programu kulturowego. W czasie wolnym od pracy uczestnicy projektu zwiedzili takie miejsca jak:

• Sintra – miejsce, gdzie historia stała się ogrodem, a natura połączyła się ze sztuką,
  • Quinta da Regaleira – rezydencję oraz park znajdujący się w pobliżu zabytkowego centrum miasta Sintra, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO,
  • Cabo da Roca – przylądek położony w obrębie Parku Przyrodniczego Sintra–Cascais, stanowiący najdalej na zachód wysunięty punkt lądu stałego Europy,
  • Cascais - jedną z najbogatszych miejscowości w Portugalii, położoną nad Oceanem Atlantyckim,
  • Boca do Inferno – nadmorskie klify blisko miasta Cascais,
  • Pomnik Chrystusa Króla wraz z widokiem na miasto Lizbona (został on zainspirowany pomnikiem Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro w Brazylii),
  • Cabo Espichel – dziki, niezaludniony przylądek położony w gminie Sesimbra,
  • Zamek w Sesimbrze z IX wieku - z jego murów roztacza się niepowtarzalny widok na wioskę i zatokę Setúbal,
  • Winiarnia José Maria da Fonseca.

Oczywiście nie zabrakło też codziennych wycieczek po pięknej Lizbonie. Uczestnicy projektu zobaczyli między innymi dzielnicę Oriente, Belem, Park Edwarda VII, ogród botaniczny Estufa Fria, Time Out Market Lisboa (halę gastronomiczną). Obowiązkowa stała się również przejażdżka słynnym żółtym tramwajem 28, wagonikiem Elewator da Gloria, Elevador da Bica czy też wyjazd windą Santa Justa. Na zakończenie odbyła się wycieczka promem przez rzekę Tag do Cacilhas wraz ze zwiedzeniem Fernando II Gloria – fregaty portugalskiej marynarki wojennej (był to ostatni statek , który odbył drogę pomiędzy Portugalią a indyjskimi koloniami).

Czy warto przyjechać do Lizbony na praktyki? Odpowiedź wydaje się oczywista. Już wkrótce kolejna grupa uczniów Korfantego skorzysta z możliwości, jakie daje Program Erasmus+.

Małgorzata Lach

Maria Pietranik

Wręczenie certyfikatów przez dyrektora organizacji przyjmującej Panią Rosário Pires

Piękno Portugalii w obiektywie

LOGO_EARSMUS_NOWE.jpg

Sfinansowane ze środków UE. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Unia Europejska ani EACEA nie ponoszą za nie odpowiedzialności.