Uczniowie uczcili Święto Niepodległości

13 lis 2020, 09:58

Pandemia i jej ograniczenia nie pozwalają na tradycyjne świętowanie, organizowanie akademii czy innych przedsięwzięć. W przeddzień Święta Niepodległości, a więc 10 listopada „Korfanty” wziął udział w dorocznym przedsięwzięciu „Szkoła do hymnu”. Uczniowie przed monitorami komputerów wysłuchali „Mazurka Dąbrowskiego”.

Natomiast 11 listopada młodzież wzięła udział w akcji organizowanej przez Fundację Jastrzębskiej Spółki Węglowej i zapaliła symboliczne świece ku pamięci bezimiennych bohaterów walczących o wolną Polskę w latach 80. Młodzi ludzie przywołali pamięć górników, którzy 40 lat temu swoją konsekwencją doprowadzili do pierwszych ustępstw komunistycznej władzy. Podpisano wówczas Porozumienie Jastrzębskie.

- Po drugiej wojnie światowej przyszedł czas komunizmu. Prawie 50 lat trzeba było czekać na wolność. Również górnicy z jastrzębskich kopalń sprzeciwili się władzy. Tutaj, na kopalni Manifest Lipcowy rozpoczęły się przemiany, które doprowadziły do upadku komunizmu w Polsce. Pamiętamy o bohaterach sprzed lat i zapaliliśmy im symboliczną świecę pamięci - mówił Dominik, uczeń ZS 2.

Katarzyna Barczyńska-Łukasik