Spotkanie z weteranami

27 sty 2016, 20:53

Pan Andrzej Korus, Kierownik Zespołu Edukacji i Promocji tejże instytucji w sposób niezwykle ciekawy przedstawił historię polskich misji wojskowych od lat 50-tych dwudziestego wieku(Korea) po czasy współczesne(Irak, Afganistan). Uczniowie dowiedzieli się m.in. dlaczego Rosomaki były nazywane “zielonymi diabłami”, gdzie dziś są strefy buforowe, co różni weterana od kombatanta...

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii pojawiła się możliwość rozmowy z polskimi żołnierzami w Afganistanie-i to było zapewne największą atrakcją spotkania. Ponieważ jedną z interlokutorek była Natalia Ruta z klasy logistycznej, usłyszeliśmy zapewnienie, że logistyka ma przed sobą wielką przyszłość i nawet ta "cywilna” może być wojsku potrzebna.

Na koniec pojawił się, niestety, smutny akcent-o swoich doświadczeniach opowiadali żołnierze poszkodowani w misjach. Duże wrażenie wywarła relacja żołnierza który stracił nogę z powodu wejścia na minę przeciwpiechotną, a także wspomnienia tych, którzy widzieli z bliska śmierć swych kolegów.

Na koniec pan Korus podkreślił, że żołnierze polscy tracą życie i zdrowie na misjach także po to, aby w naszym kraju żyło się bezpiecznie.

Uczniowie bardzo pozytywnie ocenili spotkanie. Dowiedzieli się, że życie żołnierza na misjach to nie tylko akcje zbrojne. Ponieważ "trudno patrzeć na chore, głodne dzieci”- misje to też pomoc cywilom, opieka medyczna, wyposażanie szkół, tworzenie warunków do życia w pokoju.

Katarzyna Gibes