Wyjątkowy seans filmowy

21 mar 2023, 19:48

Film ma wartką akcję, zaskakuje innym spojrzeniem na wojnę. Został nagrodzony Srebrnymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a Eryk Kulm junior za rolę Filipa dostał Nagrodę Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego. Uczniowie pamiętają tego młodego, charyzmatycznego aktora z filmów „Śmierć Zygielbojma” i „Kamienie na szaniec” grał tam Jana Rodowicza „Anodę”).

Warto zaznaczyć, że premierze filmu towarzyszył utwór i teledysk „Podpalmy to” stworzony przez Vito Bambino i Olka Świerkota.

„Filip” jest adresowany głównie do maturzystów  ma solidną oprawę edukacyjną – scenariusze lekcji oraz specjalną video – lekcję. Uczniowie docenili film – większość po raz pierwszy zobaczyła jak wyglądało życie robotników przymusowych w Niemczech nazistowskich.

Po projekcji młodzież mogła obejrzeć wystawę fotografii „Światłocienie”. Jej autorką jest Joanna Chrząszcz, konserwatorka w Muzeum Auschwitz – Birkenau.

Katarzyna Gibes