Aktualności Galeria Redakcja Kontakt
Menu
 
 
Szkoła
 
 
Linki
 
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 

Stojąc na progu swojej życiowej kariery czyli poszukując pracy, wielu z Was nie do końca uświadamia sobie możliwości jakie tkwią w Internecie jako narzędziu przydatnym w poszukiwaniu pracy.

Internet  to miejsce, gdzie można znaleźć oferty pracy, adresy firm (np. z danego miasta, regionu), zostawić swoje dane jako osoba poszukująca pracy, wymienić poglądy, czy dowiedzieć się jak pisać list motywacyjny, CV, jak rozmawiać z pracodawcą, jakich pytań się spodziewać. Gdzie szukać informacji o pracy? Po pierwsze na stronach WWW z ogłoszeniami o pracy zarówno z ofertami krajowymi i zagranicznymi.

 

Jak pisać

 

Curriculum vitae - czyli życiorys

 

List motywacyjny 

 

 

Zastrzeżenia i wątpliwości pracodawców

 

Zanim przejdziesz do sporządzania dokumentów i prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych, zastanów się jakie obawy przy zatrudnianiu absolwentów mogą żywic pracodawcy,

  

Wypisz na kartce wszystkie możliwe Waszym zdaniem wątpliwości pracodawców, by móc przygotować własne kontrargumenty, potrzebne do użycia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej.

Wątpliwości pracodawców można nieco wyprzedzić, zamieszczając z góry obmyślone wypowiedzi w liście motywacyjnym.

 

Jednym z najpoważniejszych zastrzeżeń pracodawców będzie na pewno Wasz brak doświadczenia zawodowego. Przypomnijcie sobie, czy wykonywaliście już jakąś podobną pracę. Pomyślcie jakich umiejętności i cech charakteru wymaga dane stanowisko, które z tych umiejętności posiadacie.

Dobrym sposobem na zdobycie doświadczenia jest praca w ramach stażu absolwenckiego

Jeżeli posiadacie statut absolwenta, możecie starać się o skierowanie na staż. Będąc na stażu zachowujecie status bezrobotnego, wykonujecie prace zgodną z obraną drogą zawodową w firmie, która uprzednio zgłosiła zapotrzebowanie na stażystę. Otrzymujecie przy tym stypendium w wysokości 100% zasiłku dla bezrobotnych.

 

Przeszkodą w przekonaniu pracodawców może być Wasz młody wiek.

Mogą obawiać się z Waszej strony lekkomyślności, braku odpowiedzialności, roztargnienia. Cechy te posiadają również ludzie starsi, ale takie funkcjonują stereotypy myślowe. Powinniście starać się je rozwiać i przekonać pracodawcę, że nie znajdują one w Waszym przypadku potwierdzenia.

Poszukujcie właściwych kontrargumentów tych cech. Przykładowo: opiekowaliście się małymi dziećmi podczas nieobecności rodziców, organizowaliście imprezy klasowe, pełniliście funkcje skarbnika klasowego, itp.

 

Pracodawcy mogą obawiać się, że jesteście mało samodzielni i potrzebujcie stałego kierownictwa. Czy podejmowaliście jakieś działania mogące zaprzeczyć takim twierdzeniom?

Na przykład organizowaliście wycieczkę szkolną, załatwialiście praktyki zawodowe, itp. Mogą powstać wątpliwości, co do Waszej stabilizacji zawodowej.

 

Osoby, które nie mają rodziny na utrzymaniu, mogą traktować zatrudnienie tymczasowo. Czy potraficie odpowiedzieć, dlaczego chcecie związać się z tą firmą na dłużej?

Kontynuowanie nauki – Ci z Was, którzy postanowili dalej się kształcić zaocznie lub wieczorowo, spotkają pracodawców bardzo niechętnych Waszemu zatrudnieniu.. Mogą się obawiać, że nie będziecie dyspozycyjni. Znajdą się jednak też i tacy, którzy pozytywnie ocenią dążenia do zdobywania wyższego wykształcenia i szerszych kwalifikacji.

 

Zastrzeżenia pracodawców może budzić także daleki dojazd z miejsca zamieszkania do pracy.

Sprawdźcie wcześniej połączenia komunikacyjne, tak by dokładnie wiedzieć, o których godzinach wyjeżdżacie z poszczególnych przystanków (jeżeli jedziecie z przesiadkami) i ile czasu zajmie Wam podróż do pracy.

 

Pamiętajcie od umiejętnego przekonania pracodawców o bezzasadności ich obaw może zaleć decyzja o waszym zatrudnieniu .Wasze wypowiedzi muszą być zgodne z prawdą. Odkrycie kłamstwa to utrata wiarygodności.