Aktualności Galeria Redakcja Kontakt
Menu
 
 
Szkoła
 
 
Linki
 
 
Kontakt
 
 
 
 
 
 

W dniach od 27 maja do 16 czerwca bieżącego roku kolejna grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunem mgr Moniką Pawlus przebywała na stażu w niemieckim mieście Chemnitz. Grupa12 uczniów kształcących się w zawodzie technik ekonomista miała okazję wyjechać na zagraniczny staż dzięki realizowanemu w szkole Programowi Leonardo da Vinci.

F+U Sachsen GmbH, organizacja, która przyjęła naszą grupę to placówka zajmująca się międzynarodowymi projektami kształceniowymi i zawodowymi. Organizacja realizując projekty, od wielu lat szkoli młodzież w zakresie rachunkowym, marketingowym i kadrowym oraz w zakresie prac biurowych.

W ramach stażu uczniom zagwarantowane zostało wyżywienie wraz z zakwaterowaniem, ubezpieczenie, transport, przejazdy lokalne a także kieszonkowe.

Do wyjazdu na staż uczniowie przygotowywali się pod kątem zawodowym i językowym. Uczestniczyli  również w spotkaniach z pedagogiem szkoły, a na spotkaniach organizacyjnych zapoznali się z ideą programu, swoimi obowiązkami i zasadami panującymi na tego rodzaju zagranicznych praktykach. W ramach przygotowań do stażu uczniowie nie tylko pracowali pod okiem nauczycieli, ale również sami wyszukiwali i przedstawiali na forum informacje związane z zasadami uruchomienia firmy w Niemczech, niemieckim rynkiem pracy czy tez organizacją rynku reklamowego. Przedstawili również najważniejsze informacje o samym mieście Chemnitz, miejscu, gdzie odbywali staż.

 

W trakcie trwania stażu uczniowie uczestniczyli w wykładach teoretycznych, jak również odbywali kursy językowe oraz tworzyli komputerowe plany biznesowe „swoich” firm. Szczególnie to ostanie zadanie przyniosło wiele emocji związanych z koniecznością utrzymania firmy na rynku i niedopuszczenia do jej bankructwa. Oprócz zajęć w samym ośrodku, uczniowie naszej szkoły odbyli również praktykę w faktycznie istniejącej firmie w Rathaus, gdzie poznali jej strukturę organizacyjną i zakres działalności. W ramach zajęć stażyści tworzyli logo firmy, sporządzali dokumentację związaną, między innymi, z zamawianiem towarów.

 

Udział w stażu to szansa nie tylko na zdobycie nowych doświadczeń zawodowych ale również na nawiązanie nowych znajomości i przyjaźni. Poznawaliśmy ciekawych ludzi innych narodowości – Hiszpanów, Chińczyków oraz Węgrów” - stażystka Magda.

Takie kontakty z innymi ludźmi to również okazja na doskonalenie umiejętności językowych. Jest to również jeden z priorytetowych celów realizowanego programu Leonardo da Vinci. Odbyło się małe kameralne spotkanie z Chińczykami oraz Hiszpanami, w jednym pokoju rozmawialiśmy w 5 językach (niemiecki, angielski, hiszpański, chiński oraz polski). Oczywiście nauczyliśmy Hiszpanów oraz Chińczyków kilku zwrotów po polsku a oni nauczyli nas w swoich językach, było naprawdę interesująco - stażystka Milena.

 

Program stażu przewidywał ponadto organizację czasu wolnego. „Były organizowane wycieczki do Drezna, Lipska, Berlina, Muzeum Przemysłu, Wytwórni Wód Mineralnych, drukarni i Aqua Parku” - stażystka Joanna. Szczególnie niezapomniana okazała się wycieczka do Berlina, pełna niesamowitych przygód i niezapomnianych wrażeń.

 

Wszyscy uczestnicy stażu otrzymali certyfikaty od organizacji goszczącej, a wkrótce otrzymają również „europejski paszport”, czyli certyfikat „Europass-Mobilność”. Dokument ten jasno określa zakres czynności wykonywanych podczas stażu zagranicznego, przez co staje się ważnym dokumentem dla przyszłych potencjalnych pracodawców.

 

Po odbytym stażu pozostały nie tylko wspomnienia. „Udoskonaliłem język niemiecki. Mam nadzieję, że dzięki stażowi w Niemczech będę mógł łatwiej znaleźć pracę zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju” - stażysta Kamil.

Praktyka spełniła moje oczekiwania. Przełamałam bariery językowe. Nauczyłam się samodzielności. Mam nadzieję, że zdobyte certyfikaty pomogą mi zdobyć satysfakcjonującą pracę” - stażystka Justyna.

 

Już we wrześniu kolejna grupa uczniów wyjedzie na staż zagraniczny. Niemal wszyscy stażyści, którzy odbyli już zagraniczną praktykę podkreślają, że wyjeżdżający na staż nie powinni się niczego  obawiać, powinni wykorzystywać w jak największym stopniu szansę zdobycia nowych doświadczeń i umiejętności.

 

Małgorzata Lach

 

 

Przytoczone wypowiedzi uczniów pochodzą z raportów złożonych przez nich w aplikacji Rap4Leo.