Śladami „Listy Schindlera”.

6 gru 2022, 18:25

Spacer po terenie dawnego getta rozpoczęliśmy przed „Apteką pod Orłem”, a skończyliśmy przed murem oddzielającym część żydowską od aryjskiej. Warto pamiętać, że likwidacja getta krakowskiego była bardzo brutalna. Już wtedy zamordowano wielu ludzi starszych i dzieci, a resztę wysłano do obozów w Płaszowie i Auschwitz.

Kolejnym punktem wycieczki była synagoga Remuh na Kazimierzu – szesnastowieczny dar zamożnego kupca dla syna Mojżesza Isserlesa (zwanego Remuh.) Mimo że synagoga w czasie wojny była magazynem, udało się dokonać renowacji i zrekonstruować wnętrze, które dziś zachwyca.

Odwiedziliśmy też cmentarz Remuh – kirkut na którym znajdują się cenne macewy z 16. i 18.wieku. Dla wielu uczniów był to pierwszy kontakt z kulturą żydowską.

Ulicą Starowiślną udaliśmy się na rynek krakowski, a po krótkim odpoczynku- na Kleparz, do Muzeum Obwarzanka. Uczniowie mieli okazję własnoręcznie wykonać ten tradycyjny krakowski produkt. Nie bez znaczenia był fakt, że w muzeum panowało bardzo przyjemne ciepło.

Ostatnim akcentem wycieczki był słynny krakowski jarmark. Warto było poczuć atmosferę zbliżających się świąt, oglądając stoiska z rękodziełem polskim, ukraińskim czy litewskim. Mijane w drodze do autobusu pięknie oświetlone zabytki zachęcały do powrotu i kolejnego spotkania z bogatą historią wyjątkowego miasta.

Katarzyna Gibes