Spotkania z literaturą

20 cze 2022, 08:24

Większość spotkań prowadziła perfekcyjnie pani Agnieszka Witczak, absolwentka naszej szkoły, a także - filologii polskiej i studiów kulturoznawczych. Za propagowanie czytelnictwa została Śląskim Bibliotekarzem 2020 roku, a jako erudyta jest zawsze świetnie przygotowana do rozmów o literaturze.

A jakie są przemyślenia uczniów i kto ich zainspirował? Oto kilka refleksji zaczerpniętych z ankiety ewaluacyjnej:

• czasem wracam do dawnych książek” (zachęcały do tego Justyna Sobolewska i Anna Dziewit – Meller w książce „Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz”)
  • „jeżdżąc na rowerze, warto zatrzymywać się, zauważać zakątki mało znane” (Jakub Kornhauser – który na każde spotkania przyjeżdżał na rowerze z Krakowa)
  • nigdy nie słyszałam o literaturze rumuńskiej” (przybliżył ją Jakub Kornhauser)
  • nie znam najnowszej literatury czeskiej” (zachęciła do jej czytania bohemistka Anna Maślanka)
  • podziwiam Adama Szaję za odwagę, zaryzykował, bo lubi czytać” (Adam Szaja założył blog „Smak książki”)
  • trudno jest rozgrzebywać historię lokalną, zawsze jest jakaś zmowa milczenia” (o książce Rafała Hetmana „Izbica, Izbica”)
  • te książki zachęcają do zwiedzania bez tłumów” („Hajstry. Krajobraz bocznych dróg” Adama Robińskiego)
  • „straszna historia, ale spróbuję przeczytać” („Obwód głowy” Włodzimierza Nowaka))
  • „autor książki bardzo skromny” (Zbigniew Rokita ‘Kajś”)

To tylko niektóre z opinii, ale zauważyć można, że najbardziej interesujące okazały się reportaże literackie unikające fikcji. Twórcy zachęcali do zapisywania rzeczywistości, rejestrowania migawek z codziennego życia, tworzenia tzw. mikropowieści. W spotkaniach brali udział najczęściej uczniowie klas – 3a G_LO, 1a LO, 2a T, 3a T.

Niejako zwieńczeniem rozmów o literaturze było zwiedzanie wystawy „Jasnowidze” prezentowanej w Miejskim Ośrodku Kultury oraz w bibliotecznej Galerii pod Sową. Wyselekcjonowane prace pozwalają mieć nadzieję, że wracają wysokie standardy Polskiej Szkoły Ilustracji, rozsławionej przez Jana Lenicę czy Jana Marcina Szancera.

Liczymy na to, że w przyszłym roku szkolnym również skorzystamy z możliwości spotkań z wybitnymi ludźmi oraz ich ciekawymi książkami.

Katarzyna Gibes