Szkolne Dni Dziedzictwa

22 cze 2022, 10:34

Celem głównym jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego, ale też – poszanowanie innych tradycji i zwyczajów, walka z rasizmem i ksenofobią. Jest to święto kultury i historii jako nauki. Europejskie muzea, instytucje kultury otwierają szeroko podwoje dla zwiedzających, my natomiast zaprosiliśmy eksponaty do szkoły.

Uczniowie poszukiwali w zasobach domowych ciekawych pamiątek rodzinnych i starali się poznać ich historię, a tym samym losy swoich przodków. Zdobyte informacje były zawsze bardzo ciekawe i zachęcały do dalszych poszukiwań. Pojawiały się też bardzo rozbudowane, szczegółowe drzewa genealogiczne. Mieliśmy okazję obejrzeć wiele artefaktów o pochodzeniu lokalnym, ale nie tylko, gdyż nasz region zamieszkuje wiele osób pochodzących spoza Śląska.

Zdarzały się wzruszające zdjęcia, pamiątki związane z początkami naszej szkoły, jak również wspomnienia dawnych uczniów.

Mamy nadzieję, że choć trochę udało nam się zachęcić uczniów do traktowania z pietyzmem pamiątek rodzinnych, zainteresowania losami przodków czy też historią małej ojczyzny.

Katarzyna Gibes