"Leonardo da Vinci"

Wychodząc naprzeciw wyzwaniom rynku pracy w Zespole Szkół Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju już po raz 3 wdrożony został projekt w ramach Programu Leonardo da Vinci „Uczenie się przez całe życie”. Już 158 uczniów Technikum skorzystało z szansy podniesienia swoich umiejętności zawodowych poza granicami kraju.

Podczas dwutygodniowego stażu 15-osobowa grupa ekonomistów poznała niemiecki program magazynowy, księgowy oraz kadrowy. Uczyła się redagować pisma handlowe oraz sporządzać dokumentację występującą w transakcjach kupna-sprzedaży. Ciekawym doświadczeniem było poznanie niemieckiego systemu podatkowego oraz procesu rekrutacyjnego w firmie niemieckiej. Grupa uczniów klas hotelarskich doskonaliła swoje umiejętności z zakresu aranżacji sali konsumpcyjnej, serwowania potraw i napojów, obsługi gości czy tworzenia oferty hotelowej i menu. Nowym doświadczeniem były dla młodzieży zajęcia z florystyki. Ta obecnie modna dziedzina, rozwija umysł estetyczny, wyczucie proporcji i zręczność.

Wyjazdy na staże zagraniczne to również doskonała okazja doskonalenia języków obcych. Konieczność nawiązywania kontaktów interpersonalnych ze społecznością lokalną oraz radzenia sobie z obowiązkami zawodowymi sprawiło, że uczniowie poprawili swoje umiejętności językowe.

W kampusie firmy F+U Sachsen gGmbH wraz z polskimi uczniami przebywała młodzież z Litwy, Czech, Turcji oraz Chin. Kontakty z młodymi ludźmi z innych krajów stały się szansą do nawiązania nowych znajomości oraz świetną okazją do pokonywania barier w komunikowaniu się w obcym języku.